W dzisiejszym świecie Księga z Armagh stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum społeczeństwa. Od chwili jego odkrycia aż po dzień dzisiejszy Księga z Armagh jest przedmiotem debat, badań i badań w różnych dziedzinach, co przyczyniło się do poszerzenia naszej wiedzy na temat tego zjawiska. W tym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat Księga z Armagh, badając jego pochodzenie, wpływ na społeczeństwo i możliwe przyszłe konsekwencje. Nie ma wątpliwości, że Księga z Armagh pozostawił niezatarty ślad w historii i przez wiele lat będzie nadal przedmiotem badań i refleksji.
Codex Dublinensis (D), znany też jako "Księga Armagh", albo Codex Ardmachanus (ar albo 61) – rękopis Wulgaty, zawiera pełny tekst Nowego Testamentu. Przechowywany jest w Trinity College w Dublinie.
Zawiera List do Laodycejczyków, umieszczony po Liście do Kolosan, a przed 1 Listem do Testaloniczan. Dzieje Apostolskie umieszczone zostały po Apokalipsie. Stanowi go 221 welinowych kart (19,7 cm × 14,6 cm)[1].
W Dziejach i Listach Pawła reprezentuje tekst starołaciński z nielicznymi tylko wariantami Wulgaty. W pozostałych księgach reprezentuje Wulgatę. Przedstawia iryjski typ tekstu Wulgaty, który charakteryzuje się pewną liczbą dodatków. W niektórych miejscach można zauważyć, że tekst kodeksu podąża za tekstem greckiego rękopisu reprezentującego grupę Ferrara (f13).
Sporządzony został w latach 807-808 przez iryjskiego mnicha Ferdomnacha[2].
Był poprawiany w oparciu o grecki tekst rękopisów reprezentujących tekst grupy Ferrara (f13)[1].