W tym artykule zbadamy Ksenokrates z Chalcedonu i jego wpływ na współczesne społeczeństwo. Ksenokrates z Chalcedonu to temat, który w ostatnich latach przykuł uwagę naukowców, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa. Jego znaczenie sięga od aspektów politycznych i ekonomicznych po kwestie społeczne i kulturalne. Co więcej, Ksenokrates z Chalcedonu wywołał debatę i kontrowersje wśród różnych grup interesu, co czyni go tematem bardzo interesującym do dyskusji i analiz. W tym artykule zagłębimy się w złożoność Ksenokrates z Chalcedonu i jego implikacje, mając na celu przedstawienie kompleksowej wizji tego tematu, który jest dziś tak istotny.
Ksenokrates z Chalcedonu (ur. ok. 396 p.n.e., zm. 314 p.n.e.[1]) – grecki filozof, trzeci po Platonie i Speuzypie scholarcha Akademii. Kierował Akademią w latach 339–315/4 p.n.e.[2] Był autorem licznych pism, z których zachowały się jedynie fragmenty. Nauki Ksenokratesa cenił Cyceron – stawiał go na równi z Platonem i Arystotelesem.
W czasie bycia scholarchą rozwijał ontologię platońską, zwłaszcza naukę o zasadach.
Zapewne jeden z autorów dzieła O dobru (nie zachowało się). Była wykładana w Akademii w ostatnich latach jego życia. Dotyczyła m.in. koncepcji Jedni i Nieokreślonej Dyady[3].
Wprowadził podział filozofii na logikę, fizykę i etykę.[4]