Krzysztof Żurek (wspinacz)

Krzysztof Żurek (wspinacz) jest od dawna przedmiotem zainteresowania i debaty. Jego znaczenie polega na wpływie, jaki wywiera na różne aspekty codziennego życia. W tym artykule szczegółowo zbadamy, co oznacza Krzysztof Żurek (wspinacz), jego historię, obecne znaczenie i przyszłe prognozy. Dodatkowo przeanalizujemy, jak Krzysztof Żurek (wspinacz) wpływa na różne sektory społeczeństwa i jak ewoluował na przestrzeni czasu. Z krytycznej i obiektywnej perspektywy, ten artykuł ma na celu przedstawienie kompleksowej wizji Krzysztof Żurek (wspinacz) i jego wpływu na dzisiejszy świat.

Krzysztof Żurek
Data urodzenia

4 stycznia 1944

Obywatelstwo

Polska

Krzysztof Żurek (ur. 4 stycznia 1944) – polski taternik i alpinista, do lat 1980. mieszkający w Zakopanem, a obecnie w zachodniej Kanadzie. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Hindukuszu i Himalajach.

Niektóre osiągnięcia wspinaczkowe i alpinistyczne

Tatry

Góry najwyższe

  • 1976 – Kohe Hawar, 6183 m (Hindukusz), I wejście południową ścianą, nowa droga (25–27 czerwca, partnerzy Walenty Fiut, Andrzej Osika, Zbigniew Młynarczyk),
  • 1976 – Kohe Keshnikhan, 6755 m (Hindukusz), I wejście północną ścianą, nowa droga (4–6 lipca, partnerzy Walenty Fiut i Ryszard Szafirski),
  • 1978 – Changabang, 6864 m (Himalaje Garhwalu, Indie), nowa droga południowym filarem, partnerzy Wojciech Kurtyka, Alex MacIntyre, John Porter (na szczycie stanęli 27 września 1978 po 8 dniach akcji non-stop). Droga ta miała rekordowe trudności techniczne, a jej pokonanie i styl przypieczętowało udział Polaków w wielkich przejściach ścianowych w Himalajach.
  • 1980, styczeń-luty – uczestnictwo w zimowej wyprawie na Mount Everest

Bibliografia

Linki zewnętrzne