W dzisiejszym świecie Kroplik (roślina) stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Znaczenie Kroplik (roślina) wywołało liczne debaty i sprzeczne opinie, co pokazuje złożoność i znaczenie tego tematu dzisiaj. Od środowiska akademickiego i naukowego po zainteresowanie popularne, Kroplik (roślina) przykuł uwagę osób w każdym wieku i o każdym zainteresowaniu. W epoce cyfrowej i globalizacji Kroplik (roślina) stał się centralną osią dyskusji o współczesnych problemach, generując głębokie analizy i refleksje na temat ich wpływu na społeczeństwo. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom Kroplik (roślina) i jego znaczeniu w dzisiejszym świecie.
Kroplik (Mimulus) – rodzaj roślin z rodziny Phrymaceae. Obejmuje w zależności od ujęcia ok. 150[4][5]–155[6] gatunków lub tylko siedem, po podziale i wyodrębnieniu rodzajów: Diplacus (46 gatunków), Erythranthe (111 gatunków) i Thyridia[7]. W szerokim ujęciu rośliny te występują w Ameryce Północnej i Południowej z centrum zróżnicowania w Kalifornii, gdzie rośnie ich 77 gatunków. Pojedyncze gatunki występują poza tym w Chinach i w Południowej Afryce[4]. Trzy gatunki zawleczone do Europy zdziczały i spotykane są tam zwykle wzdłuż strumieni na obszarach górskich[4]. W Polsce zadomowionymi antropofitami stały się kroplik żółtyM. guttatus i kroplik piżmowyM. moschatus[8]. Kilka dalszych jest uprawianych jako rośliny ozdobne[8][9].
Morfologia
Mimulus bigeloviiMimulus cardinalis
Pokrój
Rośliny zielne (jednoroczne i byliny), rzadko półkrzewy i krzewy osiągające do 1,5 m wysokości[4]. Pędy są nagie lub gruczołowato, często lepko owłosione, płożące, podnoszące się. Łodyga obła lub kanciasta, czworoboczna, czasem oskrzydlona[5].
Pojedynczo wyrastające w kątach liści lub zebrane w szczytowe kłosy lub grona[4][5]. Kielich zrosłodziałkowy, z 5 ząbkami i 5 żebrami, czasem kanciastymi, w czasie owocowania czasem rozdęty. Korona kwiatu grzbiecista, dwuwargowa, przy czym dolna warga z trzema łatkami, a górna z dwoma. Płatki barwy żółtej, białej, różowej, czerwonopomarańczowej, fioletowej do brązowej. Pręciki cztery, dwa z nich dłuższe, z nitkami osadzonymi u nasady rurki korony. Zalążnia górna, z dwóch zrośniętych owocolistków, jedno- lub dwukomorowa. Znamię dwułatkowe[5][4].
↑ abZbigniewZ.MirekZbigniewZ. i inni, Vascular plants of Poland. An annotated checklist, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2020, s. 116-117, ISBN 978-83-62975-45-7.
↑ abWiesław Gawryś: Słownik roślin zielnych. Kraków: Officina botanica, 2008, s. 124. ISBN 978-83-925110-5-2.