Kronika opętania

W tym artykule omówimy wszystkie aspekty związane z Kronika opętania. Od swego powstania po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, poprzez zastosowanie w różnych obszarach, Kronika opętania stał się w ostatnich latach tematem rosnącego zainteresowania. Poprzez szczegółową i rygorystyczną analizę zbadamy jego ewolucję w czasie, a także jego dzisiejsze znaczenie. Dodatkowo odniesiemy się do opinii ekspertów w danej dziedzinie, którzy przedstawią swoje perspektywy i refleksje na temat Kronika opętania. Porównując różne punkty widzenia i oceniając dowody empiryczne, ten artykuł ma na celu przedstawienie wszechstronnego i pełnego obrazu Kronika opętania.

Kronika opętania
The Possession
Gatunek

horror

Rok produkcji

2012

Data premiery

31 sierpnia 2012
5 października 2012 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski
polski

Czas trwania

91 min

Reżyseria

Ole Bornedal

Scenariusz

Juliet Snowden
Stiles White[1]

Główne role

Natasha Calis
Jeffrey Dean Morgan
Kyra Sedgwick

Muzyka

Anton Sanko

Zdjęcia

Matthias Grunsky

Wytwórnia

Ghost House Pictures
North Box Productions

Dystrybucja

Lionsgate

Budżet

14 mln $[2]

Kronika opętania (ang. The Possession) – amerykański horror z 2012 roku w reżyserii Ole Bornedala. Wyprodukowany przez wytwórnię filmową Lionsgate.

Zdjęcia kręcono w Vancouver. Światowa premiera filmu miała miejsce 31 sierpnia 2012 roku, natomiast w Polsce odbyła się 5 października 2012 roku.

Opis fabuły

Stephanie i Clyde, którzy niedawno wzięli rozwód, dzielą się opieką nad dziećmi. Pewnego dnia ojciec zabiera je na wyprzedaż garażową. Tam najmłodsza córka, Em, znajduje niewielką drewnianą skrzynkę z tajemniczymi napisami, którą zabiera do domu. I wkrótce staje się bardzo nieprzyjemna, a nawet agresywna. Rodzice przypuszczają, że dziwne zachowanie dziecka wiąże się z ich rozwodem. Tymczasem dziewczynka ma coraz większą obsesję na punkcie skrzynki. Nie rozstaje się z nią ani na chwilę. W końcu matka dochodzi do wniosku, że dziecko cierpi na chorobę psychiczną. Jednak prawda okazuje się całkiem inna. Em, otwierając skrzynkę, uwolniła dybuka, czyli demona z żydowskiej tradycji, który w nią wstąpił... Rodzice dziewczyny jednoczą siły aby przerwać klątwę która opętała ich córkę...

Dybuk mówi w języku polskim, jako że skrzynka pochodzi z międzywojennej Polski. W pierwszej scenie filmu można usłyszeć słowa „Zjem Twoje serce”. Z Em dybuk także komunikuje się w języku polskim.

Obsada

Przypisy

Bibliografia