W dzisiejszym świecie Krasnodrzew pospolity stał się tematem dużego zainteresowania i debaty. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, wpływ na współczesne społeczeństwo, czy wpływ na kulturę popularną, Krasnodrzew pospolity jest zjawiskiem, które nie pozostaje niezauważone. W tym artykule szczegółowo zbadamy ten temat z różnych perspektyw, analizując jego ewolucję w czasie, jego dzisiejsze znaczenie i prognozy na przyszłość. Dodatkowo sprawdzimy, w jaki sposób różni eksperci podeszli do Krasnodrzew pospolity i jak wpłynęło to na różne obszary życia codziennego. Analiza ta pozwoli nam lepiej zrozumieć znaczenie i znaczenie Krasnodrzew pospolity w dzisiejszym społeczeństwie.
Krasnodrzew pospolity, koka, krzew kokainowy (Erythroxylum coca Lam.) – gatunekkrzewu prawdopodobnie pochodzący z rejonu Andów. Obecnie występuje wyłącznie w uprawie. Główne rejony uprawy to: Ameryka Południowa, Jawa, Kamerun.
Liście koki, zawierające kokainę w ilości 0,25–1,3%[4], są wykorzystywane przez południowoamerykańskich rdzennych mieszkańców jako używka. Sama roślina odgrywa ważną rolę w tradycyjnej kulturze andyjskiej. W wielu rejonach stanowiła podstawę egzystencji rdzennych rolników, zwłaszcza w górach, niesprzyjającym innym uprawom. Roślina wykorzystywana jest do produkcji Coca-Coli, przy czym o ile w początkach jej produkcji (po 1886 roku) surowiec zawierał kokainę, w późniejszych latach (po około 1900 roku) stosowany był dekokainizowany wyciąg z koki[5][6]. Krasnodrzew jest poza tym wykorzystywany do produkcji narkotyku[potrzebny przypis].
↑Martin Jelsma, Pien Metaal, Ricardo Soberon, Mario Argandoña, Anthony Henman, Ximena Echeverría: Coca Yes, Cocaine No?. Transnational Institute. . (ang.).
Bibliografia
C.E.C.E.TurnerC.E.C.E. i inni, Isolation of dihydrocuscohygrine from peruvian coca leaves, „Phytochemistry”, 20 (6), 1981, s. 1403–1405, DOI: 10.1016/0031-9422(81)80048-9(ang.).