Kościół Świętego Jerzego w Lalibeli

W tym artykule zostanie poruszony temat Kościół Świętego Jerzego w Lalibeli, który budzi coraz większe zainteresowanie współczesnego społeczeństwa. Kościół Świętego Jerzego w Lalibeli to kwestia, która wpływa na różne aspekty codziennego życia, od sposobu, w jaki odnosimy się do innych osób i społeczeństwa w ogóle, po sposób, w jaki podchodzimy do pewnych problemów lub konkretnych sytuacji. W tym kontekście zostaną przeanalizowane kluczowe aspekty związane ze Kościół Świętego Jerzego w Lalibeli, a także jego znaczenie i wpływ w różnych obszarach. Zbadane zostaną również różne perspektywy i opinie na ten temat, aby przedstawić wszechstronną i wzbogacającą wizję tego tematu, który jest dziś tak aktualny.

Kościół Świętego Jerzego[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Etiopia

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

I, II, III

Numer ref.

18

Region[b]

Afryka

Historia wpisania na listę
Położenie na mapie Etiopii
Mapa konturowa Etiopii, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jerzego”
Ziemia12°01′53,85″N 39°02′28,13″E/12,031625 39,041147

Kościół Świętego Jerzego[1] (amh. ቤተ ጊዮርጊስ, Biete Ghiorgis) – monolityczny kościół pw. św. Jerzego zbudowany na planie krzyża greckiego w Lalibeli w Etiopii. Jest najpóźniejszym i najlepiej znanym w świecie spośród 11 kościołów w Lalibeli. Wymiary budowli to 12 na 12 na 13 metrów[2]. Kościół posiada także własny mały basen chrzcielny.

Został zbudowany na polecenie cesarza Lalibeli, podobnie jak pozostałe 10 kościołów w mieście. Według legend miejscowych przy budowie kościołów pomagać miały anioły a nadzorował ją sam Święty Jerzy[2]. Charakterystyczną cechą kościoła jest motyw greckiego krzyża zdobiącego jego dach[2].

Kościół Świętego Jerzego znajduje się na liście liście UNESCO.

Przypisy

  1. Polski egzonim uchwalony na 101. posiedzeniu KSNG
  2. a b c Historia Archeologii. red. Paul Bahn. Wyd. I. Warszawa: Wydawnictwo "Arkady" Sp. z o.o., 2019, s. 481. ISBN 978-83-213-5058-5.