W dzisiejszym świecie Kosmofilm staje się coraz bardziej istotnym tematem zainteresowań. Wywierając znaczący wpływ na różne aspekty społeczeństwa, Kosmofilm wywołał szeroką debatę i zainteresowanie w różnych sektorach. Od wpływu na gospodarkę po wpływ na zdrowie, Kosmofilm to temat będący przedmiotem badań i analiz przez ekspertów i naukowców na całym świecie. W celu wyjaśnienia i pogłębienia zrozumienia Kosmofilm, w tym artykule omówione zostaną różne aspekty związane z tym tematem, aby zapewnić szeroką i szczegółową wizję jego dzisiejszego znaczenia i wpływu.
Kosmofilm – polska wytwórnia filmowa założona w 1913 roku w Warszawie przez Henryka Finkelsteina i Samuela Ginzburga. Siedziba firmy mieściła się w szopach przy ulicy Moskiewskiej 11 (obecnie Zamoyskiego). Wytwórnia dysponowała własnym laboratorium, usytuowanym przy ulicy Rymarskiej. Kręciła głównie filmy o tematyce żydowskiej, stanowiące adaptacje sztuk teatralnych.
Aktorzy Kosmofilmu wywodzili się głównie z warszawskiego Teatru Żydowskiego. Byli to m.in. Abraham Izaak Kamiński, Regina Kamińska, Helena Gotlib, Halina Starska, Samuel Landau, Helena Gotlib i in.. Reżyserowali m.in. Stanisław Sebel i Karol Wojciechowski.
W wytwórni powstało ok. 20 filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. Ziemia Święta, Dem khazons tochter (Córka kantora), Di sztifmuter (Macocha) oraz adaptacja Halki Stanisława Moniuszki.
W 1915 roku Kosmofilm połączył się z wytwórnią Sfinks.