Koralina (powieść)

Obecnie Koralina (powieść) to temat, który zyskał duże znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Ludzie są coraz bardziej zainteresowani badaniem i zrozumieniem wpływu, jaki Koralina (powieść) ma na ich codzienne życie. Niezależnie od tego, czy z osobistego, zawodowego, czy społecznego punktu widzenia, Koralina (powieść) stał się podstawowym elementem, którego nie możemy zignorować. Dlatego w tym artykule chcemy zagłębić się w temat Koralina (powieść), badając jego różne wymiary i próbując rzucić światło na jego znaczenie we współczesnym świecie. Zagłębimy się w jego pochodzenie, ewolucję w czasie i wpływ, jaki wpłynął na sposób, w jaki żyjemy i odnosimy się do siebie. Bez wątpienia Koralina (powieść) to fascynujący temat, który zasługuje na dogłębną analizę.

Koralina
Coraline
Autor

Neil Gaiman

Tematyka

fantastyka

Data powstania

2002

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

USA

Język

język angielski

Data wydania

4 sierpnia 2002

Wydawca

HarperCollins

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2003

Wydawca

Wydawnictwo Mag

Przekład

Paulina Braiter

Koralina (oryg. ang. Coraline) – powieść fantastyczna z pogranicza horroru, autorstwa Neila Gaimana, wydana w 2002 przez wydawnictwo HarperCollins (ISBN 0-380-97778-8); wydanie polskie w tłumaczeniu Pauliny Braiter ukazało się w kwietniu 2003, nakładem Wydawnictwa Mag (ISBN 83-89004-34-8). Utwór zdobył prestiżowe nagrody: Bram Stoker Award za najlepsze dzieło dla młodego czytelnika w 2002 oraz Hugo i Nebulę za najlepsze opowiadanie w 2003.

Fabuła

Koralina Jones przeprowadza się z rodzicami do wielkiego, starego domu na odludziu. Rodzice, zajęci pracą, nie mają czasu dla córki. Podczas wędrówek po domu Koralina poznaje pozostałych lokatorów, równie dziwacznych jak sam dom – emerytowane aktorki, panny Forcible i Spink, żyjące wspomnieniami dawnych czasów oraz pana Bobo tresującego myszy. W domu mieszka także kot. Koralina odkrywa, że drzwi do jednego z mieszkań są zamurowane. Pewnej nocy Koralina otwiera je i znajduje przejście do lustrzanego odbicia domu – z „drugimi” rodzicami, pannami Forcible i Spink i panem Bobo. Jest także kot, który potrafi mówić. Mieszkańcy tego domu są złowrogą parodią tych z rzeczywistości. „Druga” matka chce zatrzymać Koralinę w swoim świecie, kusząc ją swoją bezgraniczną miłością i poświęceniem, których brakuje w prawdziwej rodzinie. Gdy Koralina odmawia i wraca do rzeczywistego domu, ze strachem odkrywa, że jej rodzice zniknęli. Koralina musi walczyć o swoich rodziców z przerażającą i potężną „drugą” matką. Idąc za radą czarnego kota, który staje się jej jedynym sprzymierzeńcem, podejmuje rozpaczliwą grę – by odzyskać wolność swoją i rodziców musi znaleźć ich dusze oraz dusze trójki dzieci, które kiedyś padły ofiarą „drugiej” matki.

Ekranizacja

Na podstawie powieści powstał film animowany Koralina i tajemnicze drzwi w reżyserii Henry’ego Selicka.