Konstytucje z Clarendon

W świecie Konstytucje z Clarendon zaskakuje różnorodność opinii i podejść. Niezależnie od tego, czy jest to aktualny temat, postać historyczna czy stale ewoluujący trend, ważne jest, aby zrozumieć różne istniejące perspektywy. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Konstytucje z Clarendon, od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Przeanalizujemy różne opinie ekspertów, najnowsze trendy i możliwe implikacje na przyszłość. Mamy nadzieję, że w ten sposób zaoferujemy pełny i zrównoważony pogląd na Konstytucje z Clarendon, aby zachęcić do świadomej i wzbogacającej debaty.

Konstytucje z Clarendon (zw. także konstytucjami clarendońskimi lub klarendońskimi) – akty prawne wydane w 1164 w Clarendon Park przez Henryka II Plantageneta, króla Anglii[1].

Konstytucje ograniczały przywileje Kościoła w Anglii. Zgodnie z ich postanowieniami:

  • nałożono na Kościół podatek,
  • sądom duchownym wolno było sądzić wyłącznie duchownych,
  • duchowni w sprawach karnych odpowiadali przed sądem świeckim,
  • zakazano apelacji do Rzymu bez zgody króla.

Stały się zarzewiem konfliktu między Henrykiem II a klerem angielskim, na czele którego stanął arcybiskup Canterbury Tomasz Becket.

Przypisy

Bibliografia

  • Oxford - Wielka Historia Świata. Średniowiecze. Anglia za Plantagenetów - kultura i sztuka. T. 19. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2007. ISBN 978-83-7425-699-5.