Konstantin Weliczkow

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Konstantin Weliczkow, analizując jego wpływ na społeczeństwo i jego dzisiejsze znaczenie. Konstantin Weliczkow od lat jest przedmiotem debaty i dyskusji, a jego wpływ obejmuje różne obszary, od kultury po politykę, poprzez technologię i naukę. W trakcie tej analizy zbadamy różne aspekty otaczające Konstantin Weliczkow, od jego historycznego pochodzenia po jego implikacje we współczesnym świecie. Podobnie zbadamy różne perspektywy i opinie na temat Konstantin Weliczkow, aby zaoferować panoramiczną i kompletną wizję jego znaczenia w bieżącym kontekście. Dołącz do nas w tej podróży pełnej odkryć i refleksji na temat Konstantin Weliczkow!

Tablica pamiątkowa Konstantina Weliczkowa

Konstantin Weliczkow (ur. 1855 w Pazardżiku, zm. 3 listopada 1907 w Grenoble) – bułgarski pisarz, krytyk literacki, działacz polityczny, brał udział w przygotowaniach do powstania kwietniowego 1876, wolnomularz[1].

Był redaktorem czasopism „Nauka” i „Letopisi”, współtwórca (1885) pierwszego pisma literackiego „Zora”.

Jego imieniem nazwana została jedna ze stacji sofijskiego metra.

Twórczość

W twórczości inspirował się głównie i używał tematyki patriotycznej, widoczne w jego utworach były także inspiracje literaturą francuską i włoską. Najbardziej znane utwory to wiersze (Carigracki soneti 1899), wspomnienia (W tymnica 1899, dramaty Newianka i Swetosław 1872), Weliczkow wykonywał także przekłady z literatury francuskiej i włoskiej.

Przypisy

  1. Ludwik Hass, Wolnomularstwo w Europie Środkowo-Wschodniej w XVIII i XIX wieku, 1982, s. 477.