Komunistyczna Partia Słowacji (1939)

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Komunistyczna Partia Słowacji (1939), analizując jego pochodzenie, rozwój i dzisiejsze znaczenie. Od pierwszego pojawienia się do wpływu na współczesne społeczeństwo, Komunistyczna Partia Słowacji (1939) był tematem wielkiego zainteresowania i debaty w różnych obszarach. W następnych kilku linijkach zbadamy jego wpływ na różne aspekty życia codziennego, a także jego związek z innymi istotnymi tematami. Aby zaoferować wszechstronną wizję, zagłębimy się w różne perspektywy i opinie istniejące wokół Komunistyczna Partia Słowacji (1939), w celu zapewnienia szerszego i wzbogacającego zrozumienia.

Komunistyczna Partia Słowacji (Komunistická strana Slovenska, KSS) – słowacka partia komunistyczna istniejąca w latach 1939–1948.

Historia

Partia powstała w maju 1939[1]. W początkowym okresie II wojny światowej propagowała włączenie Republiki Słowackiej w skład Związku Radzieckiego jako republiki[2]. Podczas faszystowskiego reżimu ks. Jozefa Tiso KSS była partią nielegalną, jednak pozostała aktywna. Jednym z najważniejszych działaczy partyjnych był Gustáv Husák.

W wyborach parlamentarnych w 1946 partia uzyskała w skali kraju 489 596 głosów (6,90% poparcia), co dało jej 21 mandatów w Konstytucyjnym Zgromadzeniu Narodowym[3]. 29 września 1948 Komunistyczna Partia Słowacji połączyła się z Komunistyczną Partią Czechosłowacji, odtąd istniała już tylko jako jednostka organizacyjna KPCz na terenie Słowacji.

Partia wydawała czasopismo Pravda.

Zobacz też

Przypisy

  1. Komunistická strana Slovenska (KSS) , www.totalita.cz .
  2. Lucia Matúšková, KOMUNISTICKÁ STRANA SLOVENSKA Organizačná štruktúra a politický program BAKALÁRSKA PRÁCA , docplayer.net .
  3. volby 1946 , www.totalita.cz .