W tym artykule będziemy analizować temat Komunikacja językowa z różnych perspektyw, w celu rzucenia światła na jego implikacje i znaczenie w różnych kontekstach. Komunikacja językowa to temat, który w ostatnich latach wzbudził duże zainteresowanie, ze względu na jego znaczenie w polu _var2. W całym artykule będziemy badać różne aspekty Komunikacja językowa, od jego powstania po możliwe konsekwencje w przyszłości. Dodatkowo zbadamy wpływ Komunikacja językowa na dzisiejsze społeczeństwo i jego rolę w ewolucji _var3. Poprzez multidyscyplinarne podejście staramy się zapewnić kompleksowy i kompleksowy obraz Komunikacja językowa, aby promować świadomą i wzbogacającą debatę na ten temat.
Komunikacja językowa – proces porozumiewania się ludzi za pomocą znaków językowych, w formie ustnej lub pisemnej. Wypracowanie teorii komunikacji powiązane jest w szczególności z powstaniem i rozwojem cybernetyki jako nauki o ogólnych zasadach sterowania informacjami i ich przekazu[1].
Komunikacja językowa stanowi szczególną formę przekazywania informacji za pomocą języka (zob. funkcja komunikatywna języka). W procesie tym obecne są następujące elementy i zdarzenia: uczestnicy rozmowy (mówiący, słuchający), treść informacyjna, kodowanie i dekodowanie informacji za pomocą języka (kodu językowego)[1].
Podstawowy model komunikacyjny obrazuje relację między nadawcą a odbiorcą. Pomiędzy tymi dwoma uczestnikami następuje przekaz informacji za pomocą języka, czyli usystematyzowanego kodu, składającego się z różnych znaków i zasad ich łączenia. Treść przekazywana przez nadawcę jest dekodowana, identyfikowana po przyjęciu przez odbiorcę. Efektywne przekazanie komunikatu możliwe jest tylko w przypadku, gdy odbiorca zna kod (język) używany przez nadawcę[1].
Jeżeli w akcie komunikacyjnym zawarte są określone intencje wobec odbiorcy (jest to prośba, obietnica, pytanie, groźba itd.), wówczas akt ten określa się jako akt mowy.
Akty mowy można podzielić na:
Według koncepcji Romana Jakobsona można wyróżnić sześć funkcji wypowiedzi[2]: