W dzisiejszym świecie Komputerowa gra labiryntowa to temat, który budzi duże zainteresowanie i debatę w społeczeństwie. Od lat Komputerowa gra labiryntowa przyciąga uwagę ludzi w każdym wieku, płci, klasy społecznej i narodowości ze względu na swoje znaczenie i złożoność. Z biegiem czasu Komputerowa gra labiryntowa pozostaje aktualnym tematem, który budzi sprzeczne opinie i budzi emocje w ludziach. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na życie codzienne, znaczenie historyczne czy wpływ na przyszłość, Komputerowa gra labiryntowa stał się punktem wspólnego zainteresowania, który motywuje nas do refleksji i poszukiwania odpowiedzi. W tym artykule zbadamy różne aspekty i perspektywy związane z Komputerowa gra labiryntowa, aby przyczynić się do zrozumienia i analizy tego intrygującego i ważnego tematu.
Komputerowa gra labiryntowa (gra komnatowa, labiryntówka, komnatówka) – gatunek gier komputerowych o charakterze logiczno-zręcznościowym[1]. W Polsce do cech charakterystycznych tego gatunku zaliczano:
W prasie anglojęzycznej funkcjonowało określenie maze game, oznaczające dosłownie „gra labiryntowa”, jednak było ono stosowane szerzej niż w Polsce; stosowano je do wszelkiego rodzaju gier z akcją dziejącą się w labiryncie, niezależnie od stylu rozgrywki[6].
Prawdopodobnie pierwszą polską grą labiryntową był Wiking z 1987 roku, działający na komputerach ZX Spectrum[7]. W 1990 roku wydana została na komputery Atari XL/XE Misja, która osiągnęła dużą popularność. Sukces gry zachęcił innych programistów do naśladownictwa i w latach 90. powstało w Polsce wiele gier labiryntowych[8] – do najważniejszych należą Miecze Valdgira (1991)[5], Hans Kloss (1992)[9] oraz Electro Body (1992)[10].
Do tego gatunku zaliczano w Polsce także niektóre gry zagraniczne, takie jak pochodzące z lat 80. Jet Set Willy, Knight Lore, Starquake lub Montezuma’s Revenge[4][2]. W grach tego rodzaju niektórzy autorzy doszukują się protoplastów późniejszych gier przygodowych oraz umiejscowionych w labiryntach gier first-person shooter, takich jak Doom[2][1].