Kolumbijczycy

Obecnie Kolumbijczycy stał się tematem ogólnego zainteresowania, który obejmuje różne obszary życia codziennego. Zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym, Kolumbijczycy wywołał wiele dyskusji i wygenerował sprzeczne opinie. Od czasu swojego pojawienia się na scenie publicznej Kolumbijczycy przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie, wywołując żarliwe dyskusje i głębokie refleksje na temat jego wpływu na nasze społeczeństwo. W tym artykule zbadamy różne aspekty Kolumbijczycy i jego wpływ na nasze życie, oferując szczegółowe i obiektywne spojrzenie na to zjawisko, które wciąż budzi kontrowersje.

Kolumbijczycy
Colombianos
Populacja

52 000 000 (w przybliżeniu)

Miejsce zamieszkania

Kolumbia, Stany Zjednoczone, Wenezuela i Hiszpania

Język

hiszpański

Religia

katolicyzm, anglikanizm, unitarianizm, niewierzący

Pokrewne

Latynosi, Włosi, Hiszpanie

Kolumbijczycy (hiszp. Colombianos) – naród pochodzenia głównie europejskiego, zamieszkujący Kolumbię. Współcześni Kolumbijczycy mają przeważnie hiszpańskie bądź włoskie korzenie. Nieznaczną grupę stanowią osoby pochodzenia francuskiego i angielskiego. Skład etniczny narodu ponadto uzupełniają Metysi i Afrokolumbijczycy – 18%[1]. Językiem ojczystym tego narodu jest język hiszpański. Dominującym wśród Kolumbijczyków wyznaniem jest katolicyzm (79%)[2].

Pochodzenie

Przed przybyciem Hiszpanów na terytorium Kolumbii żyli Indianie Czibcza-Muisca. Były one w większości zlikwidowane lub częściowo zasymilowane.

Kolumbijczycy rozwinęli się historycznie z trzech komponentów: rdzennych Indian, Hiszpanów którzy zaczęli osiedlać się w obecnej Kolumbii na początku XVII wieku i mieszkańców Afryki wywiezionych stamtąd jako niewolnicy od końca XVII wieku.

Przypisy