Koloman Moser

W tym artykule dokładnie zbadamy temat Koloman Moser i wszystkie jego implikacje. Od jego początków po dzisiejsze znaczenie, w tym jego wpływ na różne obszary społeczeństwa, zagłębimy się w szczegółową analizę, która ma rzucić światło na ten fascynujący temat. Poprzez serię badań, wywiadów i opinii ekspertów staramy się zaoferować pełny i wyczerpujący przegląd, który pozwoli naszym czytelnikom w pełni zrozumieć znaczenie i złożoność Koloman Moser. Bez wątpienia ten artykuł stanie się niezbędnym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych dowiedzeniem się więcej o Koloman Moser.

Koloman Moser
Ilustracja
Koloman Moser (1905)
Data i miejsce urodzenia

30 marca 1868
Wiedeń

Data i miejsce śmierci

18 października 1918
Wiedeń

Narodowość

austriacka

Dziedzina sztuki

malarstwo
grafika

Koloman Moser (Kolo Moser; ur. 30 marca 1868 w Wiedniu, zm. 18 października 1918 tamże) – austriacki malarz, grafik i projektant.

Życiorys

Koloman Moser był uczniem Ottona Wagnera. Był jednym z najwybitniejszych reprezentantów Secesji Wiedeńskiej. W 1903 r. wraz z Josefem Hoffmannem utworzył pracownię rzemieślniczą Wiener Werkstätte[1]. W latach 1885–1892 studiował wzornictwo i malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, następnie w latach 1893–1895 studiował w Kunstegewerbeschule w Wiedniu, do tego uczył rysunku dzieci arcyksięcia Karola Ludwika. Był jednym z założycieli Wiedeńskiej Secesji. Z Josefem Hoffmannem i Fritzem Wärndorferem(inne języki) w 1903 roku stworzył Wiener Werkstätte, gdzie był dyrektorem artystycznym. Projektował tam meble, wyroby ze srebra, innych metali, szkła, biżuterię, tkaniny, oraz materiały graficzne, np. plakaty. Od ok. 1901 roku Moser zrezygnował z abstrakcyjnych i naturalistycznych motywów secesyjnych, i zastąpił je formami geometrycznymi inspirowanymi sztuką egipską i asyryjską.

Poza pracą dla Wiener Werkstätte, Moser projektował winiety książek dla różnych wydawnictw. Między 1904 a 1906 rokiem zaprojektował witraże do kościoła am Steinhof Ottona Wagnera.

Galeria

Przypisy

  1. Leonard Fox, Mark Weinabum, Introduction, Kolman Moser. Tura-of-the-Century Viennese Patterns and Designs, Dover Publications, Inc., 1998, s. 4, ISBN 04864029X (ang.).

Bibliografia