Kololo

Obecnie Kololo to temat, który przykuł uwagę wielu ludzi na całym świecie. Wraz z postępem technologii i globalizacją Kololo stał się kwestią o uniwersalnym znaczeniu, wpływającą na różne sektory społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym czy społecznym, Kololo wywołał szeroką debatę i wzbudził zainteresowanie zarówno ekspertów, jak i fanów. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ Kololo i omówimy jego konsekwencje dla naszego codziennego życia. Od swoich początków do obecnej ewolucji, Kololo reprezentuje istotne zjawisko, które zasługuje na pełne zrozumienie.

Kololo
Ilustracja
Plac defilad na Kololo
Państwo

 Uganda

Położenie

Kampala

Wysokość

1312 m n.p.m.

Położenie na mapie Ugandy
Mapa konturowa Ugandy, blisko centrum na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kololo”
Ziemia0°19′46,0″N 32°35′41,0″E/0,329444 32,594722

Kololowzgórze w granicach administracyjnych stolicy Ugandy - Kampali.

Nazwa Kololo pochodzi od wydarzenia z 1912 roku, gdy władze brytyjskie uwięziły na tej górze wodza ludu Aczoli. Król Rwot Awich lamentując nad swoim losem w areszcie miał krzyczeć w języku luo: An atye kany kololo, co tłumaczy się: Jestem tutaj sam. Słowo kololo następnie przyjęło się na określenie miejsca zesłania władcy, a z czasem całego wzgórza.

Wzniesienie jest współcześnie zamieszkałe przede wszystkim przez najzamożniejszą społeczność miasta. Znajdują się tutaj ekskluzywne rezydencje w stylu kolonialnym, ambasady, a na południowych stokach wzgórza dawny port lotniczy.

Błonia dawnego lotniska na wzgórzu Kololo służą do organizacji imprez sportowych, wystaw, wydarzeń masowych i ceremonii państwowych. M.in. w 1962 roku odbyła się tutaj uroczystość ogłoszenia niepodległości przez Ugandę, a w 1969 roku papież Paweł VI odprawił na tym terenie mszę świętą polową podczas, której konsekrował dwunastu biskupów rzymskokatolickich dla krajów Afryki.

Zobacz też

Linki zewnętrzne