W tym artykule zagłębimy się w Kolej kabinowa, temat niezwykle aktualny dzisiaj. Kolej kabinowa jest od dawna przedmiotem zainteresowania i dyskusji, a jego znaczenie w różnych obszarach stale rośnie. Od wpływu na życie codzienne po wpływ na pola zawodowe i akademickie, Kolej kabinowa odgrywa fundamentalną rolę w naszym społeczeństwie. W tym artykule będziemy badać różne aspekty i perspektywy Kolej kabinowa, analizując jego ewolucję w czasie, jego implikacje w różnych kontekstach i różne opinie, jakie istnieją na jego temat.
Kolej kabinowa – rodzaj napowietrznej kolei linowej, która transportuje turystów lub narciarzy z dolnej stacji na górną stację, i w przeciwnym kierunku, w dwóch kabinach.
Kolej kabinowa różni się od kolei gondolowej wielkością wagoników oraz ich liczbą. Kolej kabinowa ma dwie duże kabiny, będące dla siebie przeciwwagą. Przeważnie lina nośna jest nieruchoma, a dwie kabiny połączone są liną napędową. W przypadku kolei kabinowej na stacjach dolnej i górnej kabiny nie są wyprzęgane, a zatrzymują się przy peronach, pozwalając pasażerom na opuszczenie kabiny, a kolejnym osobom na zajęcie miejsca w wagonach. Duże koleje kabinowe mogą pomieścić nawet 150 osób (jak np. kolej na Hohtälli w ośrodku narciarskim Zermatt w Szwajcarii).
W Polsce działa jedna kolej kabinowa: