W dzisiejszym świecie Kodeks Becker stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu ludzi w każdym wieku i w różnych częściach świata. Od momentu pojawienia się Kodeks Becker wywołał ciągłą debatę i niezliczoną ilość sprzecznych opinii. Zjawisko to przykuło uwagę ogółu społeczeństwa i dało początek badaniom, dyskusjom i demonstracjom wokół różnych jego aspektów. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ Kodeks Becker na dzisiejsze społeczeństwo, analizując jego implikacje i przedstawiając pełny przegląd tego tematu, który nie pozostawi nikogo obojętnym.
Kodeks Becker – średniowieczny obrazkowy dokument opisujący historię misteckiego króla oraz misteckie bóstwa.
Kodeks Becker jest fragmentem innego większego zagubionego kodeksu Colombino (niektóre źródła podają nazwę kodeksu jako Kodeks Colombino-Becker) i składa się z dwóch dokumentów zwanych Kodeksem Becker I i II. Manuskrypt został namalowany tradycyjną metodą prekolumbijską.
Pierwszy Kodeks składa się z 16 stron na których przedstawiona jest historia jedenastego władcy misteckiego 8 Jeleń z lat 1047–1068. Historia 8 Jeleń kończy się na jego morderstwie przez przybranego syna 4 Wiatr z czerwono białej dynastii. 4 Wiatr był dziesięcioletnim chłopcem kiedy to 8 Jeleń zabił jego prawdziwych rodziców w Tilantango. Sam dzięki młodemu wiekowi przeżył i został przygarnięty przez władcę, który chciał uczynić go swoim spadkobiercą. Gdy 4 Wiatr osiągną dojrzały wiek, zemścił się za śmierć rodziców i zabił 8 Jeleń a następnie zasiadł na tronie.
Drugi manuskrypt zajmuje jedynie 4 strony na których przedstawione są na dwóch poziomach misteckie bóstwa kalendarzowe wraz z ich znakami ikonograficznymi. Na niższym poziomie przedstawiono dziewięć indiańskich bóstw a na wyższym sześć, lecz ich styl jest odmienny od pozostałych.
Kodeks Becker podobnie jak Kodeks Selden uważany jest za palimpsest. W wielu miejscach występują ślady wymazania wcześniejszego tekstu lub obrazka. Pomimo wyraźnych oznak celowego zniszczenia lub wycięcia stron uważa się go za dokument mający posłużyć w dyskusji na temat odzyskania utraconych ziem na rzecz Hiszpanów.
Obydwa Kodeksy Becker I i Becker II znajdują się w Muzeum w Wiedniu.