Kościół św. Jacka w Stepnicy

W tym artykule zajmiemy się tematem Kościół św. Jacka w Stepnicy, który w ostatnim czasie przykuł uwagę wielu osób. Kościół św. Jacka w Stepnicy to temat o ogromnym znaczeniu w dzisiejszym społeczeństwie, gdyż ma znaczący wpływ na różne obszary codziennego życia. W miarę postępów w tym artykule będziemy badać różne aspekty związane z Kościół św. Jacka w Stepnicy, od jego pochodzenia i historii po jego dzisiejszy wpływ. Zbadamy także implikacje i reperkusje, jakie Kościół św. Jacka w Stepnicy ma w różnych obszarach, a także różne perspektywy, które istnieją wokół tego tematu. Ostatecznie ten artykuł ma na celu przedstawienie kompletnej i wzbogacającej wizji Kościół św. Jacka w Stepnicy, w celu zapewnienia większego zrozumienia i świadomości tego tematu.

Kościół św. Jacka w Stepnicy
Zabytek: nr rej. A-1264 z dnia 5.12.1963[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Stepnica

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jacka w Stepnicy

Wezwanie

św. Jacka

Położenie na mapie Stepnicy
Mapa konturowa Stepnicy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jacka w Stepnicy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jacka w Stepnicy”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jacka w Stepnicy”
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa konturowa powiatu goleniowskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jacka w Stepnicy”
Położenie na mapie gminy Stepnica
Mapa konturowa gminy Stepnica, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jacka w Stepnicy”
Ziemia53°39′11″N 14°37′19″E/53,653056 14,621944
Wnętrze kościoła

Kościół św. Jacka – rzymskokatolicki (wcześniej ewangelicki) kościół parafialny w Stepnicy. Świątynię wzniesiono w 1741 na planie krzyża greckiego (duża rzadkość na Pomorzu Zachodnim). Ściany kościoła zbudowano w technice ryglowej, jednak z powodu późniejszego otynkowania cecha ta nie jest widoczna. Interesującym elementem wyposażenia jest częściowo przebudowany ołtarz ambonowy.

Historia

Pierwszy kościół na terenie parafii Stepnica powstał we wsi Świętowice podczas wypraw misyjnych św. Ottona z Bambergu na Pomorze (lata: 1124,1128)[2]. W późniejszym okresie w Stepnicy lub jej najbliższej okolicy zbudowany został kościół i klasztor klarysek, przebywali tu także joannici[2]. Pierwsza wzmianka o proboszczu w Stepnicy pochodzi z 1406[2]. Średniowieczny kościół w Stepnicy został zniszczony przez pożar w 1564[3]. Wzniesiona na jego miejscu świątynia przetrwała do pierwszej połowy XVIII w., kiedy to została rozebrana[3]. Wkrótce zaczęto wznosić nowy kościół lecz w czasie prac budowlanych, wybuchł pożar, który zniszczył wznoszoną świątynię[3].

Kolejny (istniejący do dziś) kościół w Stepnicy zbudowano w 1741 w technice ryglowej na planie równoramiennego krzyża[4]. W 1840 budowla została otynkowana[4]. W 1997 w wyniku pożaru poważnemu uszkodzeniu uległa wieża kościoła[4]. Odbudowano ją w niedługim czasie. Obecnie przed kościołem eksponowane są popękane dzwony, które uległy uszkodzeniu w czasie tego pożaru.

Wyposażenie

Świątynia przykryta jest podwyższonym i odeskowanym stropem. Wewnątrz, częściowo przebudowany, barokowy ołtarz ambonowy (kosz ambony został odjęty od ołtarza i umocowany do bocznej ściany prezbiterium, baldachim ambony pozostał przy ołtarzu)[3]. Na emporze zdekompletowany prospekt organowy. W kościele zachowały się drewniane empory boczne, empora chórowa oraz ławki z połowy XVIII w[4].

Kościół św. Jacka w Stepnicy został w dniu 5 grudnia 1963 wpisany do rejestru zabytków pod numerem 412 (nowy numer A-1264)[5].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie , Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 stycznia 2025 .
  2. a b c Roman Kostynowicz: Kościoły archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. T. 1. Szczecin: Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne "Ottonianum", 2010. ISBN 83-7041-202-5.
  3. a b c d Janina Kochanowska: Perły Pomorza. Szczecin: Oficyna IN PLUS, 2011. ISBN 978-83-89402-81-3.
  4. a b c d Gmina Stepnica: Zabytki. www.stepnica.p. .
  5. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr Zabytków. www.nid.pl. .