W tym artykule zbadamy wszystkie aspekty związane z Kość łódeczkowata, od jego pochodzenia po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Przeanalizujemy, jak Kość łódeczkowata wpłynął na różne obszary, od kultury po ekonomię, w tym politykę i technologię. Dodatkowo zbadamy rolę Kość łódeczkowata w codziennym życiu ludzi i jej ewolucję w czasie. Poprzez tę wszechstronną analizę staramy się zaoferować pełny i dogłębny obraz Kość łódeczkowata, aby zapewnić wszechstronne zrozumienie jego znaczenia i znaczenia dzisiaj.
Kość łódeczkowata (łac. os scaphoideum) – jedna z ośmiu kości nadgarstka człowieka[1]. Położona jest po stronie promieniowej (bocznej), w szeregu bliższym, którego jest największą kością. Swoim kształtem przypomina łódkę, i jak inne kości nadgarstka (z wyjątkiem kości grochowatej) jest nieregularnie sześcienna, ma sześć powierzchni[1].
Powierzchnie górna i dolna są powierzchniami stawowymi, wypukłymi i gładkimi, pokrytymi chrząstką. Powierzchnia górna łączy się z dalszym końcem kości promieniowej, a powierzchnia dolna z kośćmi czworoboczną mniejszą i czworoboczną większą[1]. Powierzchnia łokciowa łączy się z kością księżycowatą i z kością główkowatą. Powierzchnia promieniowa jest chropowata i wąska, do niej przyczepia się więzadło poboczne promieniowe nadgarstka. Do powierzchni grzbietowej również przyczepiają się więzadła. Na powierzchni dłoniowej znajduje się guzek kości łódeczkowatej (łac. tuberculum ossis scaphoidei), do którego przyłączają się troczek zginaczy i mięsień odwodziciel krótki kciuka[1].
Spośród wszystkich kości nadgarstka najczęściej ulega złamaniu[2].
Nazywana bywa też kością łódkowatą (łac. os naviculare), choć nazwa ta przynależy do jednej z kości stępu[1][3].