W tym artykule zagłębimy się w temat Klimat górski i zbadamy wszystkie jego aspekty. Od jego powstania do wpływu na dzisiejsze społeczeństwo, Klimat górski był przedmiotem debaty i badań w różnych dyscyplinach. Na przestrzeni dziejów Klimat górski odgrywał kluczową rolę w życiu ludzi, wpływając na sposób, w jaki myślą, działają i odnoszą się do otoczenia. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom na Klimat górski i sprawdzimy, jak ewoluował on na przestrzeni czasu. Ponadto zbadamy jego znaczenie dzisiaj i jego projekcję na przyszłość. Przygotuj się na wejście do ekscytującego świata Klimat górski i odkryj wszystko, co ten motyw ma do zaoferowania.
Klimat górski – rodzaj klimatu cechujący się zmienną pogodą, dużym natężeniem promieniowania słonecznego, obniżeniem temperatury powietrza wraz ze wzrostem wysokości (tj. o 0,6 °C co 100 metrów)[1]. Wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza staje się coraz surowszy, a roślinność uboższa aż do zniknięcia roślin (pustynia lodowa).
W górach jest więcej opadów niż na nizinach. Często wieją wiatry, a szczególnie silny i niebezpieczny jest wiatr fenowy. Wieje on z południa, jest ciepły i suchy, nie przynosi opadów. W zimie powoduje gwałtowne topnienie śniegu i niebezpieczeństwo lawin. W górach występują częste mgły i zachmurzenia[2].
Z powodu temperatury zmieniającej się wraz z wysokością, układ roślin jest tam piętrowy[3].
Piętra klimatyczno-roślinne na przykładzie Tatr[4]:
Strefy klimatu górskiego występują na wypiętrzonych terenach Himalajów, Alp, Kordylierów, Andów oraz w najwyższych górach Afryki[2]. W innych regionach specyficzne warunki tworzą lokalny klimat górski. Wysokość, która określa początek strefy klimatu górskiego, zależy od szerokości geograficznej. W Himalajach jest to 2700 m n.p.m., w Alpach 900 m n.p.m., a w górach Sierra Nevada to 1200 m n.p.m.[2].