W dzisiejszym świecie Klara Knapik to temat, który zyskał ogromne znaczenie i stał się przedmiotem zainteresowania szerokiego spektrum społeczeństwa. Od momentu pojawienia się Klara Knapik wywołał debatę, refleksję i ciekawość w różnych obszarach, generując sprzeczne opinie i różnorodne stanowiska. Z biegiem czasu Klara Knapik ewoluował i nabrał różnych niuansów, stając się zjawiskiem przenikającym różne aspekty codziennego życia. Dlatego istotne jest dokładne i wyczerpujące omówienie różnych aspektów związanych z Klara Knapik, zbadanie jego pochodzenia, konsekwencji i wpływu na środowisko, w którym działa. W tym sensie ten artykuł ma na celu zagłębienie się w ekscytujący wszechświat Klara Knapik, analizując jego liczne aspekty i oferując panoramiczną wizję, która przyczynia się do wzbogacenia wiedzy na ten ekscytujący temat.
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Obywatelstwo |
Klara Knapik (ur. 11 września 1932 w Świętochłowicach[1], zm. 20 listopada 2009 w Bytomiu[2]) – polska szachistka.
W latach 50. należała do szerokiej krajowej czołówki. Po raz pierwszy w finałowym turnieju o mistrzostwo Polski kobiet wystąpiła w 1955 r. w Szczecinie, zajmując IV miejsce. Rok później w Lądku-Zdroju była V, natomiast w 1957 r. osiągnęła największy sukces w karierze, zdobywając w Polanie brązowy medal. Kolejny udany start zanotowała w 1958 r. w Łodzi, zajmując V miejsce. Łącznie do 1977 r. w finałowych turniejach wystąpiła siedmiokrotnie, dobry wynik uzyskując jeszcze w 1975 r. we Wrocławiu (w mistrzostwach rozegranych systemem szwajcarskim zajęła VII miejsce w stawce 44 zawodniczek).
W barwach klubu Start Katowice czterokrotnie zdobyła medale drużynowych mistrzostw Polski: złoty (1958), srebrny (1957) oraz dwa brązowe (1955, 1956).