W tym artykule zajmiemy się Kevin Mitnick, tematem, który przyciągnął uwagę i zainteresowanie osób z różnych dziedzin i profili. Kevin Mitnick to temat szeroko dyskutowany, który wywołał sprzeczne opinie, generując szerokie spektrum analiz, dyskusji i refleksji. Od samego początku Kevin Mitnick był przedmiotem studiów, badań i spekulacji, wzbudzając ciekawość i niepokój u tych, którzy chcą zrozumieć, pogłębić i zrozumieć jego implikacje i konsekwencje. Przez lata Kevin Mitnick ewoluował i stał się istotnym tematem w różnych kontekstach, obejmujących aspekty społeczne, polityczne, ekonomiczne, naukowe i kulturowe. W tym artykule zbadamy różne perspektywy, podejścia i debaty związane z Kevin Mitnick, aby zaoferować wszechstronną i wzbogacającą wizję tego ekscytującego tematu.
![]() Kevin Mitnick (2010) | |
Data i miejsce urodzenia |
6 sierpnia 1963 |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
16 lipca 2023 |
Zawód, zajęcie |
doradca informatyczny |
Narodowość | |
Strona internetowa |
Kevin David Mitnick, pseud. Condor (ur. 6 sierpnia 1963 w Los Angeles[1], zm. 16 lipca 2023 w Las Vegas[2]) – jeden z najbardziej znanych komputerowych włamywaczy. Za popełnione przez siebie przestępstwa został skazany na wieloletnią karę pozbawienia wolności. 15 lutego 1995 roku, przy pomocy dziennikarza komputerowego Johna Markoffa i Tsutomu Shimomury aresztowali go agenci Federalnego Biura Śledczego (FBI)[3]. Został oskarżony o włamanie na terenie Stanów Zjednoczonych do kilku ważnych systemów komputerowych. Nigdy jednak nie zarzucono mu czerpania korzyści materialnych z crackingu[3].
Po aresztowaniu spędził w areszcie cztery lata i pięć miesięcy przed wydaniem wyroku[1]. Przetrzymywano go w całkowitej izolacji, o czym żartował: żebym nie mógł zainicjować zmasowanego ataku nuklearnego z więziennego aparatu telefonicznego[1]. Wielu ludzi uznało go za bohatera walczącego z bezwzględnymi korporacjami, co zaowocowało stworzeniem ruchu o nazwie Free Kevin[1]. Odbywanie zasądzonej kary zakończył w styczniu 2000 roku, ale zakaz używania Internetu obowiązywał go do 21 stycznia 2003 roku. Wieczorem 21 stycznia 2003 roku, w telewizyjnym programie na żywo The Screen Savers w Tech TV Kevin Mitnick po raz pierwszy od uwolnienia wszedł na stronę internetową[1]. Był to blog jego dziewczyny[1].
Jako włamywacz był znany z wykorzystywania inżynierii społecznej.
Urodził się 6 sierpnia 1963 roku w dzielnicy Van Nuys. Dorastał w Los Angeles, jednak wielokrotnie zmieniał miejsce zamieszkania. Był wychowywany jako jedynak przez matkę Rochell (Shelly) Kramer. Ojciec, Alan Mitnick, opuścił go rozwodząc się z matką i przeprowadzając się do innego stanu, gdy Kevin miał 3 lata. Alan Mitnick był pierwszym z 3 mężów Rochell Kramer. Drugi z nich – były oficer – molestował jej syna[4][5]. To małżeństwo trwało niespełna rok. Trzecie małżeństwo, z Howardem Jaffee, rozpadło się, wówczas gdy Kevin Mitnick miał 7 lat[5].
Młody Kevin Mitnick interesował się CB-radiem i sposobem działania firm telekomunikacyjnych. Dzięki zdaniu egzaminu pisemnego w Federalnej Komisji Komunikacji otrzymał licencję krótkofalowca[6]. W wieku 13 lat Kevin Mitnick uzyskał możliwość bezpłatnego korzystania z przejazdów autobusowych na terenie całej sieci komunikacji miejskiej okręgu Los Angeles[6][7]. Dokonał tego, nakłaniając kierowcę autobusu do podania mu miejsca, w którym mógł zakupić kasownik. Zdobył go, płacąc 15 dolarów. Następnie udał się do zajezdni autobusowej i w koszu na śmieci znalazł kilka bloczków niewykorzystanych biletów[6].
Inżynieria społeczna stała się później dla Kevina Mitnicka główną metodą uzyskiwania informacji, w tym także haseł dostępu i elektronicznych numerów seryjnych telefonów[8].
Kevin Mitnick wraz z dziennikarzem Williamem L. Simonem napisał 3 książki. Każda z nich została przetłumaczona na język polski i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem[3][9][10]:
Poza autobiografią, napisaną przy współudziale Williama Simona, życie hakera opisało także kilku innych dziennikarzy.
Książka autorstwa Jonathana Littmana pod tytułem Ścigany – rozmowy z Kevinem Mitnickiem (przekład Tomasz Misiorek) opisuje okoliczności aresztowania i uwięzienia Kevina Mitnicka oraz złudne bezpieczeństwo sieci publicznych[12].
Biografia Kevina Mitnicka oraz okoliczności jego zatrzymania zostały również opisane w książce pt. Hacker i samuraj autorstwa Jeffa Goodella (przekł. Andrzej Ceynowa), wydanej nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego w 1996 roku.
W roku 2000 ukazał się film pod tytułem Takedown (pol. Obława), znany w Stanach Zjednoczonych pod tytułem Track down. Przedstawia on kilkanaście miesięcy z życia hackera poprzedzających moment jego zatrzymania przez agentów Federalnego Biura Śledczego[13]. Został nakręcony na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Johna Markoffa i Tsutomu Shimomury. Odbiór filmu w Stanach Zjednoczonych był tak słaby, że nie zdecydowano się na emisję kinową[14]. Wydanie DVD ukazało się 28 sierpnia 2004 roku. Film emitowano jednak w kinach w Finlandii, we Francji, w Islandii, w Norwegii, w Japonii, w Australii i na Węgrzech[15].
W grze Grand Theft Auto III wydanej przez studio Rockstar Games w jednej ze stacji radiowych (Chatterbox) można usłyszeć rozmówcę krzyczącego „Free Kevin!” (ang. „Uwolnić Kevina!”) zanim DJ zdejmuje go z anteny. W kolejnej grze z serii GTA zatytułowanej Grand Theft Auto: San Andreas w stacji radiowej WCTR można usłyszeć tego samego paranoidalnego rozmówcę mówiącego, że mógłby „uruchomić atak nuklearny gwiżdżąc w telefon” (ang. launch a nuclear attack by whistling into a phone), co jest nawiązaniem do zarzutów stawianych Kevinowi Mitnickowi przed jego aresztowaniem.
Kevin Mitnick jest wspomniany w jednym z maili w grze Deus Ex: Bunt ludzkości.
W grze wideo Vampire: The Masquerade – Bloodlines z 2004 roku jedna z postaci nazywa się Mitnick i dostarcza graczowi zadania związane z hakerstwem[16].
W grze Sam & Max: Sezon 1 wydanej przez studio Telltale Games Max w pewnym momencie rzuca komentarzem „Dlaczego nie możemy znaleźć jakiegoś ukrywającego się kryminalisty... na przykład Kevina Mitnicka!”.
Podczas corocznej konwencji hakerów DEF CON (ang.) w Las Vegas Kevin Mitnick stwierdził, że potrafi ukraść tożsamość dowolnego z uczestników w 3 minuty. Dowiódł tego, odnajdując Numer ubezpieczenia społecznego należący do jednego z ochotników wybranego spośród słuchaczy[17].
W 2000 roku Skeet Ulrich i Russell Wong zagrali odpowiednio Kevina Mitnicka i Tsutomu Shimomurę w filmie pod tytułem „Takedown” (znanym poza Stanach Zjednoczonych jako „Hakers 2” lub „Obława”[18]), który opierał się na książce pod tytułem „Takedown” autorstwa Johna Markoffa i Tsutomu Shimomura. W wersji DVD został wydany we wrześniu 2004 roku[19]. Film dokumentalny pod tytułem „Freedom Downtime” został wyprodukowany przez 2600: The Hacker Quarterly w odpowiedzi na Takedown.
Kevin Mitnick jest opisywany przez nauczyciela informatyki w 11. odcinku drugiego sezonu serialu Impersonalni produkowanego przez stację CBS[20].
W 6. odcinku drugiego sezonu anime Black Lagoon przynależny do organizacji „The Lagoon company” haker Benny po udanym włamaniu stwierdza, że „jest wspaniały jak Kevin Mitnick”[21].