Katedra w Rochester

W dzisiejszym artykule omówimy Katedra w Rochester, temat, który zyskał duże znaczenie w ostatnich latach. Katedra w Rochester przyciągnął uwagę zarówno ekspertów, jak i entuzjastów, wywołując dyskusje i debaty z różnych dziedzin. Od wpływu na przemysł po konsekwencje dla społeczeństwa, Katedra w Rochester stał się punktem zainteresowania tych, którzy chcą lepiej zrozumieć otaczający nas świat. W tym artykule przyjrzymy się bliżej wielu aspektom Katedra w Rochester, analizując jego ewolucję w czasie i wpływ w różnych kontekstach. Przygotuj się na ekscytującą podróż pełną odkryć i refleksji na temat Katedra w Rochester.

Katedra w Rochester
Cathedral Church of Christ and the Blessed Virgin Mary
Zabytek: nr rej. 1086423
katedra
Ilustracja
Widok od północnego zachodu
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Rochester

Wyznanie

anglikanizm

Kościół

Kościół Anglii

Położenie na mapie Kentu
Mapa konturowa Kentu, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Katedra w Rochester”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Katedra w Rochester”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Katedra w Rochester”
Ziemia51°23′20″N 0°30′12″E/51,388889 0,503333
Strona internetowa

Katedra w Rochester (ang. Rochester Cathedral lub Cathedral Church of Christ and the Blessed Virgin Mary) – katedra diecezji Rochester Kościoła Anglii.

Początki katedry sięgają 604 roku. Wtedy to Just z Canterbury ufundował i konsekrował świątynię (jej pozostałości zachowały się w wykopaliskach). Następny kościół został wzniesiony w latach 1078-1108 przez biskupa Gundulfa z Rochester (pozostałości jego katedry zachowały się w obecnych murach naw bocznych razem z dawniej wolno stojącą wieżą Gundulfa i częścią krypt. W połowie XII wieku kościół został przebudowany (fasada wschodnia nie wcześniej niż późne lata 40. XII wieku). Szczyt wschodni (w tym dwa wschodnie przęsła nawy głównej) powstał między 1210 a 1240 rokiem. Przebudowy (głównie okien) w XIV i XV wieku. Kaplica maryjna powstała na początku XVI wieku. Główne restauracje wykonane przez Cottinghama (1825 rok), Scott (1870 rok, głównie renowacja szczytu wschodniego i odnowienie wnętrza), Pearsona (1888 rok, zwłaszcza fasada zachodnia) i C. Hodgsona-Fowlera (1904-1905; odbudowa głównej wieży).

Bibliografia