Katechizm

W tym artykule porozmawiamy o Katechizm, temacie, który w ostatnim czasie wzbudził duże zainteresowanie. Katechizm był przedmiotem licznych debat, badań i refleksji ekspertów i ogółu społeczeństwa. Jego znaczenie przekroczyło granice i wpłynęło na różne obszary społeczeństwa, od polityki po kulturę popularną. Dlatego tak istotne jest poświęcenie czasu i uwagi na głębokie zrozumienie, czym jest Katechizm, jakie są jego konsekwencje i jak jego obecność ukształtowała współczesny świat. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom na Katechizm, aby rzucić światło na jego znaczenie i wyzwania, jakie stwarza.

Katechizm (gr. κατηχητικός, katēchētikós – nauczanie) – dokument wykładający doktrynę wyznania religijnego, zwłaszcza chrześcijańskiego; podstawa katechezy[1].

Najstarszym tekstem zaliczanym do katechizmów jest Didache z II wieku[2]. Od tego czasu swoje katechizmy wydały m.in. Kościół katolicki, Kościoły prawosławne i luterańskie.

Katechizmy katolickie

Kalendarium:

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Wincenty Okoń: Nowy słownik pedagogiczny. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Żak”, 2001, s. 162. ISBN 83-88149-41-5.
  2. katechizm, Encyklopedia PWN , Wydawnictwo Naukowe PWN .
  3. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Beata Zajączkowska, Papież Franciszek zmienił paragraf Katechizmu na temat kary śmierci, vaticannews.va, 2 sierpnia 2018 .