Dziś chcemy zagłębić się w fascynujący świat Karl Menger. Niezależnie od znaczenia dla każdej osoby, Karl Menger to temat, który na przestrzeni lat przyciągnął uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na kulturę popularną, Karl Menger był stałym punktem dyskusji i tematem zainteresowania badaczy, entuzjastów i ciekawskich. W tym artykule będziemy badać różne aspekty Karl Menger, analizując jego znaczenie w różnych kontekstach i jego ewolucję w czasie. Przygotuj się na podróż pełną odkryć i poznania Karl Menger!
![]() | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Zawód, zajęcie |
Karl Menger (ur. 13 stycznia 1902 w Wiedniu, zm. 5 października 1985 w Chicago w stanie Illinois w USA) – austriacki matematyk, jeden z twórców teorii wymiaru, znany z konstrukcji kostki Mengera. Syn ekonomisty Carla Mengera.
Menger kończył gimnazjum w Wiedniu razem z Wolfgangiem Paulim, a następnie rozpoczął studia z fizyki na uniwersytecie. Po jednym z wykładów matematycznych Hahna poświęconego nowemu podejściu do określenia pojęcia krzywej w matematyce Menger porzucił fizykę i poświęcił się matematyce.
Praca nad pojęciem krzywej doprowadziła Mengera do koncepcji wymiaru analogicznej do opracowanej nieco wcześniej przez Urysohna, lecz niezależnie od niego. Na podstawie uzyskanych wyników w roku 1924 obronił doktorat z matematyki. Rok później wyjechał do Amsterdamu na zaproszenie Brouwera i spędził tam dwa lata. W roku 1927 wrócił do Wiednia, gdzie objął katedrę geometrii. Interesował się też filozofią, był jednym z czternastu uczonych, którzy opublikowali w 1929 roku manifest Koła Wiedeńskiego. W roku 1938 w związku z sytuacją polityczną w Austrii wyemigrował do USA, gdzie uzyskał posadę na uniwersytecie w Notre Dame. Zorganizował tam kolokwium, którego jednym z uczestników był Kurt Gödel, ale nie udało mu się namówić Gödla do przyjęcia posady uniwersyteckiej w Notre Dame.
Z upływem czasu zainteresowania Mengera powiększały się o nowe dziedziny matematyki – pracował nad zagadnieniami geometrii hiperbolicznej i teorii funkcji. Jego prace z geometrii nie wywarły jednak wpływu na matematykę amerykańską.
W roku 1948 Menger przeniósł się do Instytutu Technologii w Chicago i pozostał tam aż do śmierci.