Karim Adiprasito

W tym artykule zajmiemy się tematem Karim Adiprasito z różnych perspektyw, aby zaoferować szeroką i kompletną wizję tego tematu. Karim Adiprasito jest dziś tematem niezwykle istotnym, ponieważ wpływa na różne obszary społeczeństwa, kultury, gospodarki, polityki i życia codziennego. Idąc tym tropem, zbadamy różne aspekty Karim Adiprasito, analizując jego historię, obecne implikacje i możliwy przyszły rozwój. Ponadto skupimy się na konkretnych aspektach, które budzą zainteresowanie Karim Adiprasito, takich jak jego wpływ na określone grupy ludności, jego wpływ na środowisko lub jego związek z innymi istotnymi zjawiskami. Krótko mówiąc, ten artykuł ma na celu przedstawienie pełnego i wzbogacającego przeglądu Karim Adiprasito, dostarczając informacji, refleksji i analiz, które mogą zainteresować wszystkich typów czytelników.

Karim Adiprasito
Ilustracja
Karim Adiprasito w 2012
Państwo działania

 Dania

doktor nauk matematycznych
Specjalność: kombinatoryka
Alma Mater

Uniwersytet Techniczny w Dortmundzie

Doktorat

2013
Wolny Uniwersytet Berliński

nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Kopenhaski

Okres zatrudn.

od 2019

Karim Alexander Adiprasito (ur. w 1988 w Akwizgranie) – niemiecki matematyk, od 2019 profesor na Uniwersytecie Kopenhaskim. Specjalizuje się w kombinatoryce[1][2].

Życiorys

Adiprasito urodził się w 1988 roku w Akwizgranie, ma korzenie zarówno niemieckie jak i indonezyjskie[2]. W latach 2007–2010 studiował matematykę na Uniwersytecie Technicznym w Dortmundzie (rok spędzając w IIT Bombay)[1]. Studia doktoranckie odbył na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim, gdzie w 2013 uzyskał doktorat pod kierunkiem Güntera Zieglera (jego rozprawa została nagrodzona uniwersytecką Ernst Reuter Prize)[1][2][3][4]. Po pobytach w Institute des Hautes Études Scientifiques, Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie i Institute for Advanced Study, w 2015 został zatrudniony na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Od 2019 jest profesorem na Uniwersytecie Kopenhaskim[2].

Na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie był promotorem jednego doktoratu[4].

Swoje prace publikował m.in. w „Discrete & Computational Geometry”, „Israel Journal of Mathematics”, „Combinatorica”, „Journal of the European Mathematical Society (JEMS)”, „Mathematische Annalen”, „Publications mathématiques de l'IHÉS” oraz najbardziej prestiżowych czasopismach matematycznych świata: „Annals of Mathematics” i „Inventiones Mathematicae[5].

W 2015 otrzymał European Prize in Combinatorics[6], w 2019 New Horizons in Mathematics Prize[7], a w 2020 Nagrodę EMS[8].

W 2016 uzyskał prestiżowy ERC Starting Grant[9], a w 2022 ERC Consolidator Grant[10].

Przypisy