Kampa

W tym artykule zajmiemy się Kampa, tematem, który obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem. Kampa to temat, który wywołał debaty i dyskusje w różnych obszarach, czy to w polityce, społeczeństwie, nauce czy kulturze. Kampa od dawna jest przedmiotem studiów i badań, a jego znaczenie wciąż rośnie. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Kampa, analizując jego wpływ i znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie.

Kampa
Ilustracja
Centralna część wyspy
Kontynent

Europa

Państwo

 Czechy

Miasto wydzielone

 Praga

Powierzchnia

0,052 km²

Położenie na mapie Pragi
Mapa konturowa Pragi, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kampa”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kampa”
50°05′14″N 14°24′31″E/50,087222 14,408611

Kampasztuczna wyspa (właściwie półwysep) o powierzchni 5,2 hektara położona w centrum Pragi, w dzielnicy Malá Strana[1]. Leży między rzeką Wełtawą, a wypływającą i wpływającą do niej Čertovką (Czarcim Potokiem) – sztucznym ciekiem wodnym utworzonym w celu napędzania kół młyńskich 3 młynów (współcześnie pozostało jedno z nich, przy młynie „Wielki Przeor”)[2].

Wyspa połączona jest z resztą Pragi groblą, pod którą do Čertovki pompowana jest woda, oraz 7 kładkami lub małymi mostami rozpiętymi ponad Czarcim Potokiem. Poza tym, na północnej części wyspy opierają się 3 filary słynnego mostu Karola, istnieje możliwość zejścia z niego po schodach na Kampę[2].

Północną część wyspy, od strony mostu w pobliżu mostu Karola, zajmują hotele, restauracje, oraz domy, które zamieszkuje kilkudziesięciu prażan; położony jest tam także plac zabaw dla dzieci[2]. Na południu natomiast znajduje się wypoczynkowy Kampa Park ze sceną, na której w sezonie turystycznym odbywają się koncerty, i zabytkowym platanem. W parku kampskim ulokowane jest też Muzeum Kampa[2]. Główną ulicą na wyspie jest zamknięta dla ruchu samochodów Na Kampě, obsadzona leszczynami tureckimi.

Przypisy

  1. Dana Fialová, Vltavské ostrovy v Praze, „Geografické rozhledy”, 22 (4), 2013, s. 1–4 (cz.).
  2. a b c d Kampa, www.zlotapraga.pl .