W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Kamera filmowa, badając jego wiele aspektów i aspektów, które czynią go tak istotnym dzisiaj. Od swoich początków po wpływ na współczesne społeczeństwo, Kamera filmowa był przedmiotem zainteresowania i debaty na przestrzeni dziejów. Poprzez głęboką i szczegółową analizę zbadamy jego wpływ w różnych obszarach, a także jego implikacje na poziomie indywidualnym i zbiorowym. Poznamy opinie znawców tematu oraz punkty widzenia tych, którzy na co dzień z bliska doświadczają obecności Kamera filmowa. Jaki sekret kryje się za Kamera filmowa? Jakie jest jego znaczenie w obecnym kontekście? Na te i inne pytania odpowiemy w artykule, którego celem jest przedstawienie kompleksowego spojrzenia na kwestię o ogromnym znaczeniu we współczesnym społeczeństwie.
Kamera filmowa – ciężka, bardzo kosztowna, w pełni profesjonalna odmiana kamery. Dawniej było to urządzenie o działaniu zbliżonym do aparatu fotograficznego. Kamera filmowa wykonuje sekwencję najwyższej jakości zdjęć w bardzo krótkich odstępach czasu i rejestruje je na dysku twardym lub pojemnej karcie pamięci (dawniej na taśmie filmowej).
Pierwszą na świecie kamerę opatentował w Anglii Francuz Louis Le Prince w 1888. Pierwszą ręczną kamerę filmową, która była równocześnie pierwszą na świecie kamerą o napędzie automatycznym, skonstruował w 1908 roku polski wynalazca oraz konstruktor Kazimierz Prószyński[1]. Jego wynalazek nosił nazwę aeroskop i stosowany był przez profesjonalnych reporterów w latach 1911–1935.
Profesjonalne kamery potrafią filmować z różnymi prędkościami (np. od 1 do 170 klatek na sekundę), zarówno "w przód", jak i "w tył". Filmowanie z inną, niż standardowe 24 klatki na sekundę, prędkością pozwala sterować dynamiką obrazu. Daje to znakomite efekty, zwłaszcza w filmach akcji (tego typu efekty wykorzystywał Sławomir Idziak przy kręceniu zdjęć do Helikoptera w ogniu).
Obecnie w profesjonalnych produkcjach stosuje się zazwyczaj kamery filmowe wykorzystujące pojemne dyski twarde lub pamięci stałe (dawniej używano taśm filmowych 35 mm). Kamer filmowych nie należy mylić z nieco mniej skomplikowanymi kamerami telewizyjnymi, używanymi między innymi do nagrywania materiałów dla wiadomości telewizyjnych. Cechą charakterystyczną starych kamer filmowych jest, czasem dość dużych rozmiarów, zasobnik na taśmę filmową.
Ze względu na olbrzymie koszty zakupu kamery, producenci często decydują się na używanie wypożyczonej kamery. Dzienne koszty wynajmu przedstawionej na zdjęciu kamery Arriflex 435ES wraz z zestawem akcesoriów sięgają około dziesięciu tysięcy dolarów amerykańskich[2]. Natomiast koszty zakupu nowej kamery (bez obiektywu i innych akcesoriów; dane na rok 2013) – od 120 tysięcy do 480 tysięcy euro i więcej[3].