We współczesnym świecie Kairska Deklaracja Praw Człowieka w Islamie staje się coraz bardziej istotne we współczesnym społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na kulturę, rozwój technologiczny, politykę czy jakąkolwiek inną dziedzinę, Kairska Deklaracja Praw Człowieka w Islamie stał się dziś tematem szerokiego zainteresowania i debaty. Od swoich początków po wpływ na codzienne życie ludzi, Kairska Deklaracja Praw Człowieka w Islamie był przedmiotem badań akademickich, krytycznych analiz, a nawet kontrowersji. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Kairska Deklaracja Praw Człowieka w Islamie, analizując jego znaczenie i zakres w różnych kontekstach.
Kairska Deklaracja Praw Człowieka w Islamie – międzynarodowy dokument podpisany 5 sierpnia 1990 roku przez 45 ministrów spraw zagranicznych reprezentujących kraje zrzeszone w Organizacji Konferencji Islamskiej, określający podstawy prawodawstwa w zakresie praw człowieka w krajach islamskich z szariatem jako podstawą. Łącznie w Deklaracji znajduje się 25 artykułów.
W związku z przyjęciem w dokumencie islamu jako nienaruszalnej podstawy systemu prawnego dokument ten jest w istocie sprzeczny z przyjętymi w zachodnim świecie prawami człowieka[1]. Według muzułmanów[potrzebny przypis], dokument reprezentuje stanowisko ugodowego, a nie radykalnego, islamu[potrzebny przypis] i jest „komplementarny” do Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka[2], której wiele z krajów islamskich nie przyjęło[3].