W tym artykule dokładnie omówimy Jąderko, temat, który w ostatnim czasie przyciągnął uwagę i zainteresowanie wielu osób. Jąderko to temat, który wywołał debatę i dyskusję w różnych obszarach i ważne jest, aby zrozumieć jego znaczenie i implikacje dla dzisiejszego społeczeństwa. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom na Jąderko, zajmując się jego najważniejszymi aspektami i analizując jego dzisiejszy wpływ. Ponadto zagłębimy się w jego historię, ewolucję i wpływ na różne aspekty codziennego życia. Mamy nadzieję, że ten artykuł zapewni pełny i wzbogacający przegląd Jąderko, zachęcając czytelników do pogłębienia wiedzy i zrozumienia tego bardzo istotnego tematu.
Jąderko – ultraelement jądra komórkowego odpowiedzialny za syntezę RNA, głównie rRNA. Jakościowo stanowi zagęszczenie chromatyny. W trakcie podziału komórkowego jąderko zanika. Można to uzasadnić zablokowaniem transkrypcji genów kodujących rRNA, ponieważ wtedy chromosomy ulegają kondensacji. Ponownie odtwarzane jest (za pomocą organizatorów jąderkotwórczych NOR) po zakończeniu segregacji chromosomów w telofazie[1].
Jąderko tworzone jest z obszaru jąderkotwórczego (NOR); u człowieka występuje 10 NOR-ów (znajdujących się na ramionach krótkich chromosomów par 13, 14, 15, 21 i 22), a np. u świni 4 NOR-y.
Jąderko jest luźno zawieszone w kariolimfie. Nie jest obłonione, w czym przypomina rybosom.
Aktywne transkrypcyjnie jąderko składa się z:
W jąderku zdrowej, nienowotworowej komórki stosunek głównych związków chemicznych kształtuje się następująco[2]:
Jąderko jest miejscem:
Ma też związek z odpowiedzią na stres[3].
Można wyróżnić następujące typy strukturalno-czynnościowe jąderek: