Jusuf Zejnullahu

W dzisiejszym świecie Jusuf Zejnullahu to temat, który generuje zainteresowanie i debatę w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy chodzi o politykę, kulturę, naukę czy jakąkolwiek inną dziedzinę, Jusuf Zejnullahu przykuł uwagę ekspertów i ogółu społeczeństwa. W całej historii Jusuf Zejnullahu odgrywał kluczową rolę w społeczeństwie, wyznaczając znaczące kamienie milowe i zmiany. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i podejścia do Jusuf Zejnullahu, analizując jego znaczenie i wpływ w dzisiejszym świecie.

Jusuf Zejnullahu
Data i miejsce urodzenia

1944
Svirce

Przewodniczący Rady Wykonawczej Socjalistycznej Prowincji Autonomicznej Kosowo
Okres

od 4 grudnia 1989
do 5 lipca 1990

Przynależność polityczna

Związek Komunistów Kosowa

Poprzednik

Daut Jashanica

Następca

on sam (jako premier Republiki Kosowa)

Premier Republiki Kosowa
Okres

od 7 września 1990
do 5 października 1991

Przynależność polityczna

Demokatyczna Liga Kosowa

Poprzednik

on sam (jako przewodniczący Rady Wykonawczej Socjalistycznej Prowincji Autonomicznej Kosowo)

Następca

Bujar Bukoshi

Jusuf Zejnullahu (ur. 1944 w Svircach) – kosowski działacz niepodległościowy, ostatni przewodniczący Rady Wykonawczej Socjalistycznej Prowincji Autonomicznej Kosowo od 4 grudnia 1989 do 5 lipca 1990 oraz pierwszy premier nieuznawanej wówczas Republiki Kosowa od 7 września 1990 do 5 lipca 1991[1].

Życiorys

W lipcu 1990 roku, jako przewodniczący Rady Wykonawczej Socjalistycznej Prowincji Autonomicznej Kosowo, wzywał do ogłoszenia wolnych wyborów i budowy systemu wielopartyjnego, za co został osadzony w więzieniu przez władze jugosłowiańskie[2]. Od 7 września 1990 do 5 lipca 1991 był premierem nieuznawanej wówczas Republiki Kosowa na uchodźstwie.

Życie prywatne

Ma córkę Donikę oraz syna Dugagjina; przybyli do Stanów Zjednoczonych w 1997 roku, gdzie ukończyli naukę wyższą na uniwersytetach na Florydzie[2]. 2 lata później Jusuf Zejnullahu również wyemigrował do Stanów Zjednoczonych po tym, gdy amerykańskie władze zgodziły się przyjąć 20 tys. uchodźców z Kosowa; aktualnie mieszka w Clearwater[2].

Przypisy

  1. Jusuf Zejnullahu fondi i republikës së kosovës ishte projekt i qeverisë së kosovës.. kosovarimadia.com, 2015-04-15. . (alb.).
  2. a b c Terri Bryce Reeves: Former Kosovar leader rejoices from afar. sptimes.com, 2008-02-19. . (ang.).