W tym artykule poznamy fascynujący świat Jonathan Bailey i wszystko, co się z nim wiąże. Od pochodzenia i ewolucji po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Jonathan Bailey był przez lata przedmiotem zainteresowania i debaty. Dowiemy się o jego znaczeniu w różnych obszarach, a także o różnych perspektywach, jakie istnieją w tym zakresie. Poprzez dogłębną i obiektywną analizę staramy się lepiej zrozumieć, co oznacza Jonathan Bailey i jak wpływa na nasze życie. Od aspektów historycznych po jego znaczenie w obecnym kontekście, ten artykuł ma na celu zapewnienie pełnego spojrzenia na Jonathan Bailey i wszystko, co obejmuje.
![]() Bailey na premierze Wicked (2024) | |
Imię i nazwisko |
Jonathan Stuart Bailey |
---|---|
Data i miejsce urodzenia |
25 kwietnia 1988 |
Zawód |
aktor |
Lata aktywności |
od 1995 |
![]() |
Jonathan Stuart Bailey (ur. 25 kwietnia 1988 w Wallingford) – angielski aktor sceniczny, filmowy i telewizyjny, znany z ról dramatycznych, komediowych i musicalowych. Karierę rozpoczynał jako aktor dziecięcy współpracujący z Royal Shakespeare Company. Występował w filmach i serialach telewizyjnych, na wielkim ekranie debiutując w Pięciorgu dzieci i „czymś” (2004). Rozpoznawalność przyniosły mu seriale Broadchurch (2013–2015) i Crashing (2016). Przełomowe role zagrał w Bridgertonach (2020) i Towarzyszach podróży (2023), za które otrzymał Critics’ Choice Television Award i nominacje do nagrody Emmy. Za rolę Jamiego w Company (reż. Marianne Elliott) otrzymał Laurence Olivier Award.
Urodził się 25 kwietnia 1988 w Wallingford[1], wraz z trójką starszych sióstr dorastając w Benson i Brightwell-cum-Sotwell[2][3]. W późniejszym czasie stwierdził, że jego dzieciństwo było „współpracą czterech wspaniałych kobiet i ojca mającego niesamowitą etykę pracy”[4]. W wieku pięciu lat został zabrany przez babcię do Londynu na Olivera!, po obejrzeniu którego postanowił zostać aktorem[1]. Uczęszczał do prowadzonej przez Kościół anglikański Benson Primary School, a następnie The Oratory School, jednocześnie pobierając lekcje baletu[2][5]. Otrzymał stypendium Magdalen College School w Oxfordzie, gdzie uczył się gry na pianinie i klarnecie[2][5]. Kiedy w wieku piętnastu lat znalazł agenta postanowił nie iść na studia aktorskie, jak początkowo planował[6][7].
Na scenie po raz pierwszy wystąpił jako kropla deszczu w szkolnym przedstawieniu Arka Noego[8]. Profesjonalną karierę aktorską rozpoczynał jako aktor dziecięcy współpracujący z Royal Shakespeare Company. W wieku siedmiu lat zadebiutował jako Mały Tim w Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa (Barbican Theatre)[9][10], a rok później wcielił się w Gavroche’a w wystawianej na West Endzie inscenizacji Nędzników Victora Hugo[11]. W 1995 roku po raz pierwszy wystąpił przed kamerą, grając gościnną rolę Williama Kilshawa w serialu telewizyjnym Bramwell (1995–1998)[12]. Na wielkim ekranie zadebiutował w 2004 roku w Pięciorgu dzieci i „czymś”, filmowej ekranizacji powieści Edith Nesbit[13]. W teatrze grał m.in. w inscenizacjach dramatów Williama Shakespeare’a, w tym chociażby tytułową rolę w Ryszardzie II (2025)[14].
W 2019 otrzymał Laurence Olivier Award dla najlepszego aktora drugoplanowego w musicalu za Company (Gielgud Theatre)[15]. W 2024 został nagrodzony Critics’ Choice Television Award jako najlepszy aktor drugoplanowy za miniserial dramatyczny Towarzysze podróży (2023)[16], w tej samej kategorii zdobywając także Satelitę i nominację do Emmy[17][18]. Nominowany również do Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych – w 2021 za Bridgertonów (najlepszy występ zespołu aktorskiego)[19] i w 2025 za Wicked (najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy zespół aktorski)[20].
Bailey mieszka w Hove w East Susseksie[21]. Jest zapalonym rowerzystą, bierze udział w maratonach i triatlonach, interesuje się także paddleboardingiem i alpinizmem[5][22][23]. W 2018 pieszo dotarł do bazy pod Mount Everestem, a w 2019 brał udział w charytatywnym National Three Peaks Challenge[24][5]. Jest gejem[25]. Angażuje się w inicjatywy na rzecz społeczności LGBT, w 2024 założył organizację The Shameless Fund zbierającą fundusze na „wsparcie osób queerowych z całego świata, żeby mogły swobodnie wyrażać siebie”[26].