John Baldacci

W tym artykule zbadamy znaczenie John Baldacci w naszym codziennym życiu. John Baldacci odgrywa kluczową rolę w różnych aspektach naszego życia, od wpływania na nasze codzienne decyzje po kształtowanie sposobu, w jaki postrzegamy świat. W całej historii John Baldacci był przedmiotem badań, debat i refleksji, a jego znaczenie pozostawało niezmienne przez lata. W tym artykule zanurzymy się w zawiłej sieci znaczeń i konsekwencji, jakie John Baldacci ma w naszym społeczeństwie, a także odkryjemy jego wpływ w różnych kontekstach i sytuacjach.

John Baldacci
Ilustracja
Zdjęcie z roku 1995
Data i miejsce urodzenia

30 stycznia 1955
Bangor

Gubernator Maine
Okres

od 8 stycznia 2003
do 5 stycznia 2011

Przynależność polityczna

Partia Demokratyczna

Poprzednik

Angus King

Następca

Paul LePage

Członek Izby Reprezentantów USA z drugiego okręgu w Maine
Okres

od 3 stycznia 1995
do 3 stycznia 2003

Poprzednik

Olympia Snowe

Następca

Mike Michaud

podpis

John Baldacci (ur. 30 stycznia 1955 w Bangor) – amerykański polityk, w latach 1995-2003 członek Izby Reprezentantów z ramienia Partii Demokratycznej. W latach 2003–2011 pełnił urząd gubernatora Maine.

Życiorys

Baldacci pochodzi z rodziny restauratorów o włosko-libańskich korzeniach. Uzyskał licencjat z historii na University of Maine. Karierę polityczną rozpoczął już z wieku 23 lat, uzyskując miejsce w radzie swojego rodzinnego miasta Bangor. W 1982 został wybrany do senatu stanowego. W 1994 wygrał wybory do Izby Reprezentantów w drugim okręgu wyborczym w Maine. Trzykrotnie uzyskiwał następnie reelekcję. W Kongresie zajmował się głównie tematyką rolnictwa oraz transportu i infrastruktury. W listopadzie 2002 wygrał wybory na gubernatora swojego stanu i objął urząd od 8 stycznia 2003. W 2006 uzyskał reelekcję. Zgodnie z prawem stanu Maine, które zabrania gubernatorowi sprawowania urzędu przez więcej niż dwie kadencje z rzędu, nie będzie mógł wziąć udziału w kolejnych wyborach gubernatorskich w listopadzie 2010.

Baldacci jest żonaty i ma jednego syna. Należy do Kościoła rzymskokatolickiego.

Krótkofalowiec, posiada znak KB1NXP.

Linki zewnętrzne