Johann Bayer

W tym artykule temat Johann Bayer został omówiony z szerokiej i zróżnicowanej perspektywy. Johann Bayer to temat, który wywołał zainteresowanie i debatę w różnych sferach społeczeństwa, generując sprzeczne opinie i rozbieżne stanowiska. Na przestrzeni dziejów Johann Bayer odegrał fundamentalną rolę w ewolucji różnych aspektów życia codziennego, a także w rozwoju kultury i tożsamości różnych społeczności. Dzięki szczegółowej i dogłębnej analizie zbadane zostaną liczne krawędzie składające się na złożoność Johann Bayer, badając jego wpływ, implikacje i możliwe prognozy na przyszłość.

Gwiazdozbiór Oriona w Uranometrii Bayera

Johann Bayer (ur. 1572 w Rain, zm. 7 marca 1625 w Augsburgu) – niemiecki astronom i prawnik[1].

Życiorys

Studiował w Ingolstadt i Augsburgu[1]. Był doradcą prawnym rady miejskiej Augsburga[1].

Był autorem atlasu nieba Uranometria, który został opublikowany w Augsburgu w 1603 roku[1]. Był to pierwszy atlas nieba, który obejmował całą sferę niebieską[2]. Zawierał 51 map, jedną dla każdej z 48 konstelacji Ptolemeusza, jedną dla nieba południowej półkuli, nieznanej Ptolemeuszowi, z dwunastoma wprowadzonymi kilka lat wcześniej konstelacjami, oraz dwie planisfery[2][3].

Oznaczenia gwiazd zastosowane przez Bayera w Uranometrii, wykorzystywały litery greckie i łacińskie (np. α Librae, d Tauri)[2][4]. Oznaczenia Bayera z literami greckimi używane są do tej pory, z łacińskimi – obecnie rzadko, np. h Persei (jest to gromada gwiazd w gwiazdozbiorze Perseusza)[4].

Na cześć tego astronoma jeden z kraterów na Księżycu, nazwano kraterem Bayera[5].

Przypisy

  1. a b c d red. Thomas Hockey: Biographical Encyclopedia of Astronomers 2nd Edition. Springer New York, 2014, s. 179-180. ISBN 978-1-4419-9916-0.
  2. a b c Ian Ridpath: Bayer’s Uranometria and Bayer letters. Star Tales . . (ang.).
  3. Bayer's Uranometria and its Legacy, 1603-1705. Out of This World . Linda Hall Library. . (ang.).
  4. a b James B. Kaler: Star Names. . (ang.).
  5. Bayer on Moon. Gazetteer of Planetary Nomenclature . IAU, USGS Astrogeology Science Center, NASA. . (ang.).

Linki zewnętrzne