W dzisiejszym świecie Jean-Léon Gérôme stał się tematem o ogromnym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum społeczeństwa. Od wpływu na gospodarkę, kulturę, politykę i życie codzienne, po wpływ na zdrowie i środowisko, Jean-Léon Gérôme osiągnął dziś niezrównane znaczenie. Z biegiem lat badania i analizy Jean-Léon Gérôme ewoluowały, umożliwiając lepsze zrozumienie jego implikacji i konsekwencji. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty Jean-Léon Gérôme, analizując jego skutki i wyzwania we współczesnym świecie.
należy ją rozbudować uzupełniając o inne dane biograficzne na podstawie wymienionych źródeł. Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tej sekcji. Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tej sekcji.
Dużą część jego dzieł stanowią heroiczne stylizacje egzotyczne i historyczne, m.in. egipskie. Sprzeciwiał się impresjonistom. A jednak w ostatnich latach życia próbował wykorzystywać ich technikę i nastrojowość (np. Portret ojca i syna artysty). Studiował w pracowni Paula Delaroche. Jednym z jego uczniów był Vlastimil Hofman.
Dzieła
Anakreont, Bachus i Amor (1848), Musée des Augustins, Tuluza
Autoportret (1886), Art Gallery, Aberdeen
Basen w haremie (ok. 1876), Ermitaż, Sankt Petersburg