Obecnie Jarosław Stećko to temat, który staje się coraz bardziej istotny w naszym społeczeństwie. Od chwili pojawienia się budzi duże zainteresowanie i debatę wśród ekspertów i ogółu społeczeństwa. Z biegiem czasu Jarosław Stećko stał się kluczowym elementem w różnych obszarach, od polityki po kulturę popularną. Jego wpływ stał się widoczny w różnych przejawach, powodując znaczący wpływ na sposób, w jaki odnosimy się do siebie, komunikujemy i podejmujemy decyzje. W tym artykule szczegółowo zbadamy implikacje Jarosław Stećko i jego wpływ na nasze codzienne życie.
![]() | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Premier rządu ukraińskiego | |
Okres |
od 30 czerwca 1941 |
Jarosław Stećko (ukr. Ярослав Стецько, ur. 19 stycznia 1912 w Tarnopolu, zm. 5 lipca 1986 w Monachium) – ukraiński polityk niepodległościowy, działacz nacjonalistyczny, przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.
W latach 1929–1934 studiował filozofię i prawo na uniwersytetach we Lwowie i Krakowie, wstąpił do Ukraińskiej Organizacji Wojskowej, od 1932 członek krajowej egzekutywy i referent ideologiczny OUN. Aresztowany w 1934, skazany w 1936 na 5 lat więzienia za działalność w OUN, karę zmniejszoną w wyniku amnestii odbywał do 1937, po uwolnieniu w wyniku kolejnej amnestii wyjechał za granicę[1].
Po wkroczeniu Wehrmachtu, w tym Batalionu Nachtigall, do Lwowa 30 czerwca 1941 i ogłoszeniu przez działaczy OUN-B deklaracji niepodległości Ukrainy, przystąpił do formowania rządu ukraińskiego. Jedną z pierwszych jego decyzji było wysłanie listu adresowanego bezpośrednio do Adolfa Hitlera, w którym pisał[2]:
W imieniu ludu ukraińskiego i jego rządu aby zwieńczył swoją walkę wiecznym triumfem. W ten sposób umożliwił pan ludowi ukraińskiemu, jako jednemu z pełnoprawnych i wolnych członków europejskiej rodziny ludów w swoim suwerennym państwie ukraińskim, odegrać aktywną rolę w realizacji tego planu. Niech żyje Führer i lud niemiecki.
Próby przypodobania się nazistom i współpraca z nimi końcowo okazały się bezowocne. Cały[potrzebny przypis] skład rządu został aresztowany przez Niemców. Adolf Hitler był bowiem zdecydowanie przeciwny koncepcji powstania państwa ukraińskiego, planując większość Słowian wymordować, pozostałych zaś przekształcić w niewolniczą siłę roboczą imperialnej III Rzeszy[3].
Stećko został aresztowany 9 lipca 1941 i zawieziony do Berlina[4], gdzie pozwolono mu z wolnej stopy składać zeznania w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy[5]. W tym czasie napisał dla śledczych swój życiorys, w którym m.in. poparł niemieckie metody eksterminacji Żydów na Ukrainie[6]. 15 lipca 1941 osadzony w więzieniu na Alexanderplatz w Berlinie[7]. Podczas ostatecznych rozmów, prowadzonych we wrześniu 1941 w Berlinie w gmachu byłej ambasady polskiej pomiędzy przedstawicielami Abwehry i OUN (B), zarówno Stepan Bandera, jak i Jarosław Stećko kategorycznie odmówili odwołania deklaracji niepodległości Ukrainy. W konsekwencji po pobycie w więzieniu Moabit Stećko został w początku 1942 roku osadzony w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen (oddział dla więźniów specjalnych tzw. Zellenbau, gdzie przebywali m.in. Stefan Rowecki, kanclerz Austrii Kurt Schuschnigg i premier Francji Edouard Daladier). 80% aktywu Organizacji Ukrainskich Nacjonalistów zostało aresztowanych przez Gestapo[8][9].
Uwolniony we wrześniu 1944, w związku z decyzją Niemców o formowaniu Ukraińskiej Armii Narodowej. Pod koniec wojny ranny w nalocie USAAF na terenie Czech, podał się w szpitalu za premiera Ukrainy i został zatrzymany przez przejmujących władzę partyzantów, którzy uznali go za kolaboranta. Przed ewentualnym wydaniem w ręce sowieckie uchroniło go uwolnienie przez członków OUN-B.
Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji w Monachium – ośrodku uchodźstwa ukraińskiego, gdzie poznał swoją żonę Sławę.
Po zlikwidowaniu Stepana Bandery przez zawodowego zabójcę KGB Bohdana Staszynskiego w 1959 został prowydnykiem (przewodniczącym) OUN na emigracji. Według zeznań Staszynskiego złożonych na procesie, Stećko miał być jego następną ofiarą.
W 1966 roku przyznano mu honorowe obywatelstwo miasta Winnipeg[10].
Po śmierci Jarosława Stećki, jego dzieło kontynuowała żona, Sława Stećko, stając na czele OUN.