Dziś Jarosław Porwich to temat, który zyskał duże znaczenie w różnych obszarach. Od sfery politycznej po technologiczną, Jarosław Porwich przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Jego znaczenie polega na jego wpływie na społeczeństwo i sposobie, w jaki wpływa na nasze codzienne życie. Na przestrzeni historii Jarosław Porwich ewoluował i wywołał gorące debaty, które ustanowiły standardy i znaczące zmiany w różnych sektorach. W tym artykule zbadamy wiele aspektów Jarosław Porwich i przeanalizujemy jego wpływ dzisiaj.
![]() | |
Data i miejsce urodzenia |
17 sierpnia 1966 |
---|---|
Zawód, zajęcie |
działacz związkowy, polityk |
Stanowisko |
poseł na Sejm VIII kadencji (2015–2019) |
Partia | |
Odznaczenia | |
![]() ![]() |
Jarosław Porwich (ur. 17 sierpnia 1966 w Gorzowie Wielkopolskim[1]) – polski związkowiec i polityk, działacz opozycji w okresie PRL, były przewodniczący zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność”, poseł na Sejm VIII kadencji.
Na początku lat 80. działał w opozycyjnym Młodzieżowym Ruchu Oporu i następnie w Ruchu Młodzieży Niezależnej. W 1983 osadzony na miesiąc w izbie dziecka[1]. W stanie wojennym współtworzył podziemne Radio „Solidarność”. W 1984 tymczasowo aresztowany z przyczyn politycznych, skazany następnie na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania[2]. Publikował w drugoobiegowym czasopiśmie „Solidarność Stilonowska”[3].
Ukończył studia licencjackie na kierunku administracja publiczna w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim[4], studia podyplomowe z zakresu BHP w Wyższej Szkole Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim[4], a także studia podyplomowe Executive MBA – Business Trends w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Był członkiem rady ds. młodzieży przy prezydencie Lechu Wałęsie i przewodniczącym Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”, pracował jako reporter w lokalnych stacjach radiowych. W 1997 kierował regionalną kampanią wyborczą Akcji Wyborczej Solidarność[2], a w wyborach samorządowych w 1998 bez powodzenia ubiegał się z listy AWS o mandat radnego sejmiku lubuskiego[5]. W 2002 został redaktorem naczelnym związkowego periodyku „Feniks”[2]. Od 2005 do 2010 był kierownikiem zespołu piłki ręcznej mężczyzn AZS-AWF Gorzów Wielkopolski[2].
W 1988 został członkiem jawnych władz „Solidarności”, w latach 2006–2015 zajmował stanowisko przewodniczącego zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZ „S”[2].
W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do Sejmu w okręgu zielonogórskim z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego wyborców Kukiz’15, zorganizowanego przez Pawła Kukiza. Uzyskał mandat posła VIII kadencji, otrzymując 10 777 głosów[6]. W grudniu 2017 przeszedł z klubu Kukiz’15 do koła poselskiego Wolnych i Solidarnych[7], którego był członkiem do czasu śmierci Kornela Morawieckiego, co spowodowało rozwiązanie koła. W maju 2018 współtworzył z Adamem Andruszkiewiczem Stowarzyszenie „Dla Polski”, został członkiem jego zarządu[8][9].
W Sejmie pełnił funkcje zastępcy przewodniczącego Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz członka Komisji Polityki Społecznej i Rodziny[4]. Od 2016 należał do Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych[10][11].
W wyborach w 2019 bezskutecznie ubiegał się o poselską reelekcję z listy PiS[12]. Wstąpił do tego ugrupowania; w 2023 był kandydatem tej partii w kolejnych wyborach parlamentarnych[13]. Pełnił funkcję pełnomocnika wojewody lubuskiego ds. rozwoju i inwestycji[14]. Zasiadał w radzie nadzorczej Agencji Rozwoju Przemysłu[15]. W 2024 uzyskał mandat radnego miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim[16].
W 2011 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[17], a w 2015 Krzyżem Wolności i Solidarności[18]. W 2009 wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego[19]. W 2018 otrzymał status działacza opozycji antykomunistycznej.