Janusz Szprot

W tym artykule zbadamy wszystkie aspekty związane z Janusz Szprot, od jego pochodzenia po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Zbadamy różne teorie i badania, które przyczyniły się do naszego zrozumienia Janusz Szprot, a także ich znaczenie w różnych kontekstach, od ekonomii po kulturę popularną. Zajmiemy się także etycznymi i moralnymi implikacjami związanymi z Janusz Szprot i ich wpływem na sposób, w jaki dzisiaj podchodzi się do tego tematu. Poprzez wszechstronną analizę będziemy starali się zrozumieć znaczącą rolę, jaką Janusz Szprot odegrał w historii i jak nadal kształtuje nasz świat w teraźniejszości.

Janusz Szprot
Imię i nazwisko

Janusz Wiesław Szprot

Data i miejsce urodzenia

26 września 1946
Warszawa

Data i miejsce śmierci

2 lipca 2019
Ankara

Instrumenty

fortepian

Gatunki

jazz

Zawód

pianista, kompozytor, pedagog

Odznaczenia
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Odznaka Honorowa „Bene Merito”
Grób Janusza Szprota na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Janusz Wiesław Szprot (ur. 26 września 1946 w Warszawie, zm. 2 lipca 2019 w Ankarze[1]) – polski pianista jazzowy, kompozytor, aranżer, publicysta, wykładowca akademicki.

Życiorys

Uczył się w Średniej Szkole Muzycznej im. Karola Kurpińskiego w Warszawie oraz równolegle w stołecznych liceach: najpierw w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza, a następnie w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana[2]. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim[2]. Był członkiem m.in. zespołów Gold Washboard, Royal Rag, Sami Swoi, Music Market[3], Amalgamat, Blues Duo Sz-Sz (z Tomaszem Szukalskim), Young@Hearts Band[4]. Był również zaangażowany w działalność edukacyjną, jako wieloletni wykładowca Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży, szef artystyczny Międzynarodowych Warsztatów Jazowych w Puławach[5] oraz wykładowca akademicki na Wydziale Muzycznym w Uniwersytecie Bilkent w Ankarze w Turcji[6].

Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kolumbarium – kwatera: Q KOL 8, rząd: 2 (55X58X56), grób: 13)[7].

Odznaczenia i nagrody

W 2008 roku uhonorowany został brązowym medalem Gloria Artis, przyznanym przez polskie Ministerstwo Kultury za osiągnięcia w sztuce muzycznej[8]. W 2010 roku uhonorowany został odznaką „Bene Merito” za zasługi dla promocji polskiej kultury na arenie międzynarodowej[9].

Przypisy