Janusz Józefowicz

Wygląd przypnij ukryj Janusz Józefowicz
Ilustracja
Janusz Józefowicz (2014)
Imię i nazwisko

Janusz Władysław Józefowicz

Data i miejsce urodzenia

3 lipca 1959
Świecie

Zawód

aktor, reżyser, scenarzysta, choreograf

Współmałżonek

Danuta Józefowicz (rozwód)
Natasza Urbańska

Lata aktywności

od 1981

Zespół artystyczny
Studio Buffo
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Janusz Władysław Józefowicz (ur. 3 lipca 1959 w Świeciu) – polski choreograf, aktor, scenarzysta i reżyser. Dyrektor artystyczny Teatru „Studio Buffo”.

Życiorys

Edukacja i wczesne lata

Absolwent Szkoły Podstawowej w Borzechowie, III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Tańca uczył się w Szkole Wokalno-Tanecznej w Koszęcinie i w Pradze, pod kierunkiem Franka Towena. Grał w przedstawieniu Malczewski w Teatrze Wizji i Ruchu. Za rolę Marco w spektaklu dyplomowym Widok z mostu Artura Millera otrzymał nagrodę dla najbardziej utalentowanego studenta na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Jego spektakl dyplomowy PWST/1984 pt. Złe zachowanie (reż. Andrzej Strzelecki) okazał się wydarzeniem artystycznym roku i był wystawiany w warszawskim teatrze „Ateneum”, a od 1987 – w teatrze „Rampa”, którego Józefowicz został głównym choreografem. Przedstawienie prezentowano prawie w całej Europie i zdobyło szereg liczących się nagród.

W lipcu 1990 otrzymał od rządu amerykańskiego stypendium na sześciotygodniowy staż dla choreografów z całego świata. Tam pracował z grupą amerykańskich tancerzy nad etiudą własnego pomysłu. Przez rok prowadził również zajęcia choreograficzne w Berlinie Zachodnim – wykładał na Kunst–Forum. Przez dwa lata organizował tzw. Mode-Theater, czyli imprezy w kilku miastach niemieckich, w których uczestniczyli awangardowi plastycy, a także polscy tancerze i aktorzy.

Kariera

Józefowicz (2007)

W latach 1999/2000 był pedagogiem w warszawskiej Akademii Teatralnej. Od listopada 1992 jest dyrektorem artystycznym teatru „Studio Buffo”. Stworzył w nim studio artystyczne „Metro”, w którym dzieci i młodzież mają możliwości uczenia się m.in. tańca klasycznego, współczesnego, śpiewu, stepu czy akrobatyki. W tym czasie zaczął realizować plany przygotowania polskiego musicalu o ludziach jego pokolenia. Temat taki znalazł w sztuce autorstwa Agaty i Maryny Miklaszewskich pt. Metro. Skomponowanie muzyki powierzył Januszowi Stokłosie. Przez rok szukał wykonawców, przesłuchania odbywały się w całej Polsce i sąsiednich państwach. Wykształcił od podstaw zespół musicalu, w którym śpiewali m.in.: Katarzyna Groniec, Barbara Melzer, Beata Wyrąbkiewicz, Anna Mamczur, Edyta Górniak, Robert Janowski, Michał Milowicz, Dariusz Kordek, Mariusz Czajka, Olaf Lubaszenko i Bogusław Linda. Premiera musicalu odbyła się 30 stycznia 1991 w warszawskim Teatrze Dramatycznym, a 16 kwietnia 1992 zagrano go po raz pierwszy w „Minskoff Theatre” na Broadwayu. Za muzykę i libretto twórcy musicalu byli nominowani do broadwayowskiej Tony Award w kategorii najlepsza partytura teatralna w sezonie 1991/1992. 22 października 1999 odbyła się premiera musicalu w Moskwie, później grano go także w Petersburgu. W 2001 za Metro otrzymał Złotą Maskę (najważniejszą nagrodę kulturalną w Rosji) dla najlepszego reżysera w sezonie 1999/2000 we wszystkich rodzajach sztuki teatralnej (dramat, balet, opera, operetka, musical).

Józefowicz podczas występu

Oprócz Metra, wyreżyserował i stworzył choreografie do wielu spektakli, w tym m.in. do polskich inscenizacji musicali Piotruś Pan, Romeo i Julia, a także do komedii muzycznej Panna Tutli Putli na podstawie dramatu Witkacego, sztuk Halka, Krakowiacy i górale, Zemsta nietoperza oraz do opery Rogera Watersa Ça Ira (premiera: 25 sierpnia 2006). Ma na swoim koncie także przygotowanie choreografii oraz reżyserie musicali Prorok (premiera w Petersburgu) i Czarownice z Eastwick (Moskwa). 31 grudnia 2011 w warszawskiej Hali Torwar odbyła się premiera stworzonego przez niego, pierwszego na świecie musicalu realizowanego w technologii 3D live Polita. Spektakl doczekał się także rosyjskiej wersji, której premiera miała miejsce 18 grudnia 2013 w Petersburgu. Jak stwierdziła redakcja „Die Welt”, rewolucyjny projekt Józefowicza, zrealizowany wraz ze studiem Platige Image, jest „początkiem nowej ery światowego musicalu”. Kolejne realizacje w tej technologii to: Pola Negri (Moskwa, Petersburg, Stuttgart), Julietta&Romeo (Petersburg), Piotruś Pan (TM Gdynia).

W 2006 był jurorem w programie Polsatu Show!Time. Od września do listopada 2007 wraz z Nataszą Urbańską prowadzili autorski program taneczno-muzyczny Przebojowa noc emitowany na TVP1. Program został zrealizowany na podstawie serii widowisk artystycznych tzw. Wieczorów w Buffo wystawianych w „Studio Buffo”. Również w 2007 stworzyli dla TVP1 kolejny, wspólny projekt, Złota sobota. W 2009 opracował prezentację sceniczną występu Piotra Jełfimaua, reprezentanta Białorusi w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji w Moskwie. Piosenkarzowi początkowo nie spodobały się pomysły polskiego reżysera, dlatego zrezygnował z jego usług, ale kilka dni później ogłoszono wznowienie współpracy. Od września do listopada 2011 był jurorem w 13. edycji programu TVN Taniec z gwiazdami.

11 kwietnia 2014 został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a 7 lutego 2020 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej”.

Życie prywatne

Dwukrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa z Danutą ma dwoje dzieci, Kamilę (ur. 1983) i Jakuba (ur. 9 marca 1993). 16 sierpnia 2008 poślubił wieloletnią partnerkę, Nataszę Urbańską, z którą ma córkę Kalinę (ur. 2008).

Filmografia

obsada:

obsada (gościnnie):

Ważniejsze opracowania choreograficzne i reżyseria przedstawień teatralnych

Ważniejsze produkcje telewizyjne z choreografią i w reżyserii Janusza Józefowicza

TVP1 (21 i 22 grudnia 2004), TVP Polonia

Dyskografia

Ważniejsze nagrody

Koncerty w których wziął udział

Uwagi

  1. a b Na stronie internetowej ZAiKS (online.zaiks.org.pl) w wyszukiwarce utworów J. Józefowicza.

Przypisy

  1. Jego portret: Janusz Józefowicz , Strefa LifeStyle, 22 października 2021   (pol.).
  2. Beata Kozidrak: Beata. Gorąca krew. Wydawnictwo Agora, 2021, s. 25. ISBN 978-83-268-3662-6.
  3. a b c Krystyna Gucewicz: Dlaczego się kochają, czyli życie na różowo. Wydawnictwo Zetdezet, 1995, s. 29. ISBN 83-85056-40-8.
  4. Urodziny musicalu „Metro” – Teatr , rp.pl   (pol.).
  5. Złota Maska dla musicalu „Metro” – WP Wiadomości , wiadomosci.wp.pl   (pol.).
  6. StefanS. Grund StefanS., Kulissenrevolution, „Welt Online”, 5 grudnia 2014  .
  7. Как питерские продюсеры сделали 3D-мюзиклы узнаваемым брендом , СКБ Контур  .
  8. В Санкт-Петербурге вновь пройдут показы мюзикла «Джульетта & Ромео» , cosmo.ru  .
  9. PIOTRUŚ PAN, musical – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni , muzyczny.org  .
  10. a b Eurovision Song Contest 2009 / Ęîíęóđń Ďĺńíč Ĺâđîâčäĺíčĺ 2009. .
  11. Maciej Błażewicz: Janusz Józefowicz pomoże reprezentantowi Białorusi?. OGAE Polska . eurowizja.org, 2009-03-20. .
  12. Maciej Błażewicz: To już oficjalnie: Józefowicz w barwach Białorusi. OGAE Polska . eurowizja.org, 2009-04-12. .
  13. Maciej Błażewicz: . OGAE Polska . eurowizja.org, 2009-04-14. .
  14. Maciej Błażewicz: Ciąg dalszy białoruskiej przygody Józefowicza. OGAE Polska . eurowizja.org, 2009-04-24. .
  15. Gorąca para show biznesu w „Tańcu z Gwiazdami”!. tvn.pl. . .
  16. a b Największe gwiazdy polskiego kina na przyznaniu medali „Zasłużony Kulturze”. afterparty.pl. . (pol.).
  17. a b Order Odrodzenia Polski dla Janusza Józefowicza , prezydent.pl, 7 lutego 2020  .
  18. a b NATASZA URBAŃSKA I JANUSZ JÓZEFOWICZ Żeby jak najdłużej być razem – Kobieta.pl , kobieta.pl   (pol.).
  19. LUNA music – wydawnictwo muzyczne – fonografia, wydawnictwo, wytwórnia, niezależne wydawnictwo muzyczne płyty CD, płyty kompaktowe, kasety magnetofonowe, DVD, single, teledysk... , luna.pl   (pol.).
  20. Studio Buffo , studiobuffo.com.pl  .
  21. Warszawa. Józefowicz i Stokłosa uhonorowani w Rosji. e-teatr.pl. .

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedie internetowe: Identyfikatory zewnętrzne: