Jan Pfister

W następnym artykule szczegółowo przeanalizujemy znaczenie Jan Pfister w obecnym kontekście. Jan Pfister stał się tematem o ogromnym znaczeniu we współczesnym społeczeństwie, wywołując debaty, sprzeczne opinie i niekończące się reperkusje w różnych obszarach. W całej historii Jan Pfister okazał się decydującym czynnikiem w ewolucji ludzkości, wpływając na aspekty kulturowe, społeczne, polityczne i ekonomiczne. W tym sensie kluczowe jest zrozumienie znaczenia Jan Pfister i jego wpływu na współczesny świat. Dzięki krytycznemu i analitycznemu podejściu zbadamy różne wymiary Jan Pfister i jego znaczenie w bieżącym kontekście, w celu przedstawienia kompleksowej wizji na ten temat będący przedmiotem ogólnego zainteresowania.

Jan Pfister
Hanus Fister (Phister)
Data i miejsce urodzenia

1573
Wrocław

Data śmierci

przed 1642

Zawód, zajęcie

rzeźbiarz

Miejsce zamieszkania

Lwów, Brzeżany

Jan (Hans) Pfister (ur. 1573, zm. przed 1642) – rzeźbiarz.

Pochodził z Wrocławia. Był jednym z najwybitniejszych rzeźbiarzy przełomu XVI i XVII wieku, twórcą wybitnych dzieł w kościołach w Tarnowie (ogromny nagrobek książąt Ostrogskich) i w Brzeżanach (zespół nagrobków Sieniawskich – ich fragmenty obecnie znajdują się w zbiorach dzieł sztuki lwowskiej na zamku w Olesku), a także we Lwowie.

W kaplicy (obecnie całkowicie zrujnowanej) w Brzeżanach znajdowały się m.in. cynowe XVII wieczne sarkofagi z postaciami zmarłych na wiekach niemające odpowiednika w sztuce polskiej, które były dziełem Jana Pfistera. Sarkofagi te (4 sztuki) szczęśliwie ocalały, dzięki ich wywiezieniu podczas wojny polsko-rosyjskiej w 1920 r. do Krakowa. Dziś znajdują się w kryptach na zamku Pieskowa Skała.

Bibliografia

Linki zewnętrzne