W dzisiejszym świecie Jan I de Bourbon-La Marche to temat, który zyskał ogromne znaczenie ze względu na jego wpływ na różne aspekty codziennego życia. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Jan I de Bourbon-La Marche był przedmiotem badań i debat ekspertów z różnych dziedzin. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty związane z Jan I de Bourbon-La Marche, od jego ewolucji w czasie po wpływ na kulturę popularną. Ponadto przeanalizujemy rolę, jaką Jan I de Bourbon-La Marche odgrywa w życiu ludzi dzisiaj i jej projekcję na przyszłość.
Jan de Bourbon-La Marche, (ur. 1344, zm. 11 czerwca 1393 w Vendôme) – drugi syn Jakuba I, hrabiego La Marche, i jego żony – Joanny de Châtillon.
Jako młody człowiek trafił do niewoli po bitwie pod Poitiers, ale został wypuszczony. W 1362, po śmierci ojca i kilka dni później starszego brata Piotr II na skutek ran odniesionych przez nich w bitwie pod Brignais, Jan odziedziczył hrabstwo La Marche. 28 września 1364 poślubił Katarzynę de Vendôme, hrabinę Vendôme (zm. 1412) – córkę hrabiego Jana VI. Z Katarzyną miał siedmioro dzieci:
Jan wziął aktywny udział w wojnie stuletniej i został mianowany gubernatorem Limousin po tym, jak odbił te ziemie z rąk Anglików. W 1366 Jan dołączył do Bertranda du Guesclin w jego kampanii kastylijskiej. W 1374 jego zięć - Bouchard VII, hrabia Vendôme zmarł i Jan został hrabią Vendôme i Castres, na podstawie praw swojej żony. W 1382 dołączył do kampanii flandryjskiej króla Karola VI Szalonego, który był jego kuzynem. Brał w kulminacyjnej bitwie pod Roosebeke, a w 1392 walczył jeszcze w Bretanii.