W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Jan Alfons Surzycki, badając wszystkie istotne aspekty i przedstawiając pełną i szczegółową wizję tego tematu. Uważany obecnie za jeden z najważniejszych aspektów, Jan Alfons Surzycki to temat, który zasługuje na dogłębne przestudiowanie i zrozumienie. W tym artykule odkryjemy jego historię, praktyczne zastosowania, wpływ na społeczeństwo i znaczenie w dzisiejszym świecie. Dodatkowo przeanalizujemy różne perspektywy i opinie na ten temat, zapewniając w ten sposób kompletną i obiektywną wizję na temat Jan Alfons Surzycki. Przygotuj się na zanurzenie się w podróż pełną wiedzy i odkryć na temat Jan Alfons Surzycki!
Data i miejsce urodzenia |
8 marca 1850 |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
15 stycznia 1915 |
Jan Alfons Surzycki (ur. 8 marca 1850 w Maciejowicach, zm. 15 stycznia 1915 w Wiedniu) – przemysłowiec, działacz społeczny i gospodarczy[1].
Posługiwał się głównie drugim imieniem - Alfons.
Surzycki z wykształcenia był prawnikiem i ekonomistą, studiował w Warszawie, Antwerpii i Wiedniu. Zajmował stanowiska kierownicze w Zakładach Putiłowskich. W latach 1890–1894 zarządzał sosnowieckimi kopalniami i zakładami hutniczymi. W latach 1894–1906 był dyrektorem łódzkich zakładów bawełnianych. W latach 1906–1914 był dyrektorem Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn”[2].
Surzycki angażował się w pracę charytatywną, poprzez przekazywanie znacznych sum pieniędzy na cele charytatywne m.in. ufundował w Łodzi polskojęzyczną szkołę. U schyłku życia miał pewien wkład w prace nad powstaniem krakowskiej AGH.
Przyjaźnił się z młodym Adamem Wrzoskiem.
W roku 1878 ożenił się z Jadwigą, córką Tytusa Chałubińskiego. Za namową teścia uprawiał dorywczo taternictwo, uczestniczył między innymi w pierwszym turystycznym przejściu Koziej Przełęczy. Miał czworo dzieci: Marię Ludwikę, Annę, Jadwigę (zmarłą we wczesnym dzieciństwie) i Tomasza[3][4][5].