Dzisiaj James Craig Watson jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Z biegiem czasu James Craig Watson zyskał większe znaczenie w różnych obszarach życia codziennego, stając się dla wielu punktem refleksji i debaty. Od wpływu na społeczeństwo po implikacje na poziomie osobistym, James Craig Watson zdołał przyciągnąć uwagę i wzbudzić zainteresowanie dużej liczby osób. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i podejścia związane z James Craig Watson, aby zaoferować szerokie i pełne spojrzenie na ten temat, który niewątpliwie będzie nadal istotny w przyszłości.
James Craig Watson (ur. 28 stycznia 1838 w Fingal, zm. 22 listopada 1880 w Madison) – kanadyjsko-amerykański astronom.
Urodził się we wsi Fingal w kanadyjskiej prowincji Ontario. W 1850 jego rodzina przeniosła się do Ann Abor w stanie Michigan.
Karierę naukową rozpoczął na Uniwersytecie Michigan. W latach 1863–1879 był dyrektorem Obserwatorium w Detroit. W 1868 napisał podręcznik Theoretical Astronomy.
Odkrył w sumie 22 asteroidy[1], począwszy od (79) Eurynome w 1863. Jedno z jego odkryć zostało dokonane podczas pobytu w Pekinie w celu obserwacji tranzytu Wenus. Odkrył wtedy asteroidę (139) Juewa, której nazwę wybrali chińscy urzędnicy.
Mocno wierzył w istnienie hipotetycznej planety Wulkan, mającej krążyć po orbicie mniejszej od orbity Merkurego, a która, jak obecnie wiadomo, nie istnieje (choć istnienie małych asteroid – Wulkanoidów jest możliwe). Wierzył też, że zobaczył dwie takie planety podczas zaćmienia słońca w lipcu 1878 w Wyoming.
Umarł na zapalenie otrzewnej w wieku zaledwie 42 lat. Zgromadził dużą sumę pieniędzy przez pozaastronomiczną działalność w biznesie. W ramach testamentu utworzył Medal Jamesa Craiga Watsona, nagrodę przyznawaną co trzy lata przez Amerykańską Narodową Akademię Nauk za wkład w astronomię.
Asteroida (729) Watsonia została nazwana na jego cześć[2].