W dzisiejszym świecie Jakub Sieczko to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, wpływ na współczesne społeczeństwo, czy po prostu ze względu na popularność, Jakub Sieczko to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Od swoich początków do dnia dzisiejszego Jakub Sieczko odgrywał kluczową rolę w życiu ludzi i dlatego coraz więcej osób pragnie dowiedzieć się więcej na ten fascynujący temat. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty Jakub Sieczko, od jego początków po dzisiejszy wpływ, aby odkryć jego prawdziwy zasięg i znaczenie w społeczeństwie.
Data i miejsce urodzenia |
8 kwietnia 1985 |
---|---|
Zawód, zajęcie |
lekarz, socjolog, pisarz |
Jakub Sieczko (ur. 8 kwietnia 1985 w Kielcach) – polski lekarz anestezjolog, socjolog, pisarz.
Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Ukończył kierunek lekarski na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i socjologię w Collegium Civitas. Był instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego w stopniu podharcmistrza, w latach 2007–2010 szefem Harcerskiej Szkoły Ratownictwa ZHP. W 2009 za działalność harcerską został odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi[1].
Jesienią 2021 był koordynatorem grupy Medycy na granicy – inicjatywy osób z wykształceniem medycznym, które udzielały pomocy imigrantom i uchodźcom na pograniczu polsko-białoruskim[2]. W 2022 otrzymał za tę działalność Nagrodę im. Jana Rodowicza „Anody” przyznawaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego[3].
Jego debiutancka książka – reportaż literacki Pogo ukazała się w 2022 nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie[4]. Opisuje sześć lat pracy autora w pogotowiu ratunkowym na warszawskim Grochowie[5]. Pogo znalazło się wśród pięciu książek-finalistek XIV edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego[6], było nominowane do tytułu Debiutu Roku 2022 w plebiscycie portalu Lubimy Czytać[7], książka została również nagrodzona Kryształową Kartą Polskiego Reportażu - Nagrodą Publiczności[8]. Adaptacja teatralna Pogo w reżyserii Kingi Dębskiej została wystawiona w warszawskim Teatrze Polonia[9].
Mieszka w Warszawie. Jest specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii. Pracuje w jednym z warszawskich szpitali i w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym[10].
Inicjator akcji nazwania jednej z alejek w Parku Agrykola imieniem George’a Harrisona[11][12][13].