Jagna Dobesz

Zawsze mówiono, że Jagna Dobesz to temat, który budzi duże zainteresowanie współczesnego społeczeństwa. Przez dziesięciolecia Jagna Dobesz był przedmiotem debat, badań i badań, a jego znaczenie wzrosło z biegiem czasu. Zarówno eksperci, jak i zwykli ludzie wyrazili swoją opinię na temat Jagna Dobesz, a perspektywy na ten temat są zróżnicowane i złożone. W tym artykule szczegółowo zbadamy ten fascynujący temat, analizując jego różne aspekty, wpływ na życie codzienne i znaczenie w obecnym kontekście. Przygotuj się na zanurzenie się w ekscytującym świecie Jagna Dobesz i odkryj wszystko, co ma do zaoferowania.

Jagna Dobesz
Miejsce urodzenia

Wrocław

Zawód

charakteryzatorka, kostiumografka, scenografka

Lata aktywności

od 2010

Odznaczenia
Srebrny Hugo za Sweat (2019), Chicago International Film Festival
Strona internetowa

Jagna Dobesz – polska scenografka, kostiumografka, charakteryzatorka[1][2] z Wrocławia[3]. Laureatka Europejskiej Nagrody Filmowej za najlepsza scenografię[4] oraz dwóch nagród za scenografię na Festiwalu Filmowym w Gdyni[5][6].

Studiowała rzeźbiarstwo na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i w Warszawie. Pracowała jako scenografka przy oscarowym filmie Ida Pawła Pawlikowskiego, a także przy Zjednoczonych Stanów Miłości Tomasza Wasilewskiego, oraz Fudze Agnieszki Smoczyńskiej, za którą dostała nagrodę na Nyskim Festiwalu Filmowym[7]. Jej scenografia do filmu Sweat, szwedzkiego reżysera Magnusa von Horna z 2020 roku przyniosła jej nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago[8].

Życiorys

Uczyła się na wydziale rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu u prof. Grażyny Jaskierskiej i Leona Podsiadłego. Później studiowała również na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale rzeźby u prof. Adama Myjaka[9]. Jej pierwszą pracą z filmem była pomoc przy realizacji filmu dokumentalnego o rzeźbiarce Alinie Szapocznikow dla TVP Kultura. Później rozpoczęła współpracę z teatrem m.in. z Anną Baumgart przy Teatrze Dramatycznym (Śmierć i dziewczyna wg Elfriede Jelinek) i Grzegorzem Jarzyną z Teatru Rozmaitości[3].

Pracę filmową na dobre rozpoczęła z Magdaleną Łazarkiewicz przy Maratonie Tańca w 2010. Później pracowała jako drugi scenograf przy Idzie Pawła Pawlikowskiego (2013), podobnie przy Ederly Piotra Dumały (2015) i Zjednoczonych Stanach Miłości Tomasza Wasilewskiego (2016). Jako główna scenografka pracowała przy Fudze Agnieszki Smoczyńskiej, za którą dostała nagrodę na Nyskim Festiwalu Filmowym[10]. Związna jest również z produkcjami zagranicznymi, takimi jak High Life Claire Denis z 2018 roku jako production designer. Od 2015 współpracuje ze szwedzkim reżyserem Magnusem von Hornem, tworząc scenografię do jego filmów: Intruz i Sweat z 2020 roku. Za drugi film otrzymała nagrodę Srebrny Hugo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago[11]. Tworzy również scenografie do filmów krótkometrażowych – w 2019 do filmu Pustostan reż. Agaty Trzebuchowskiej, którą poznała przy realizacji filmu Ida[3].

Styl

Upodobałam sobie kino, w którym scenografia staje się jednym z bohaterów. Mam duże szczęście, że mogę kreować świat w filmie, bardziej niż mogłabym to zrobić w kinie historycznym czy dokumentalnym. Stwarzać tło, które koresponduje z głównym bohaterem[3].

W swojej pracy scenograficznej Dobesz stara się tworzyć tło, które koresponduje emocjonalnie z bohaterem filmu i wspomaga interpretację, co nazywa "scenografią emocjonalną". Przez współpracę z Katarzyną Sobańską i Marcelem Sławińskim przy Idzie, jej scenografia stała się bardziej strukturalna i organiczna, działająca na różne zmysły. W praktyce scenograficznej podkreśla szczególną współpracę z operatorem przy opowiadaniu historii obrazem. Dobesz twierdzi, że wykształcenie rzeźbiarki i doświadczenia w tej dziedzinie bardzo przydały jej się w pracy scenografa przez rozwinięcie wyobraźni przestrzennej. Jej filmowymi inspiracjami i ulubionymi filmowcami są m.in. Federico Fellini, Pedro Almodóvar i Sofia Coppola[3].

Filmografia

Filmy pełnometrażowe

Filmy krótkometrażowe

  • 2013: Gry – scenograf II
  • 2017: Najpiękniejsze fajerwerki ever – scenografia
  • 2017: Kobieta budzi się rano – scenografia
  • 2019: Pustostan – scenografia
  • 2020: Alicja i żabka – scenografia

Seriale

Spektakle

  • 2009: Śmierć i dziewczyna I-V. Dramaty księżniczek – asystentka scenografa[12]
  • 2010: Toaleta Damska – scenografia, kostiumy
  • 2010: Dotknięci – scenografia, kostiumy
  • 2013: Skutki uboczne – współpraca scenograficzna
  • 2014: Karski – scenograf II

Odznaczenia i nagrody

Przypisy

  1. a b Jagna Dobesz , Filmweb (pol.).
  2. a b Jagna Dobesz , Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
  3. a b c d e f Magda Podsiadły, Czasem trzeba zrobić mieszkanie milionera-mordercy, innym razem - układać śmieci. , wroclaw.wyborcza.pl, 16 listopada 2020 .
  4. Europejska Nagroda Filmowa dla Jagny Dobesz , Rzeczpospolita .
  5. Laureaci 2022 - Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (pol.).
  6. Laureaci 2024 - Festiwal Polskich Filmów Fabularnych , 19 kwietnia 2021 (pol.).
  7. Jagna Dobesz , Match&Spark (pol.).
  8. Sweat - IMDb. .
  9. Nagrody Kulturalne WARTO 2020 dla młodych twórców. Oto zwycięzcy , gazetapl (pol.).
  10. a b c Jagna Dobesz , FilmPolski (pol.).
  11. Jagna Dobesz , IMDb .
  12. Śmierć i dziewczyna I-V. Dramaty księżniczek, Encyklopedia teatru polskiego (przedstawienia) .

Linki zewnętrzne