Józef Ramlau

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w Józef Ramlau, temat, który na przestrzeni dziejów wzbudził zainteresowanie wielu ludzi. Jest to szeroka i różnorodna koncepcja, która obejmuje różne aspekty, od wpływu na społeczeństwo po znaczenie na poziomie osobistym. Józef Ramlau był przedmiotem badań, debat i refleksji, generując sprzeczne opinie i rodząc podstawowe pytania. W tym artykule będziemy badać różne podejścia i perspektywy, które pojawiły się wokół Józef Ramlau, w celu zaoferowania pełnej i wzbogacającej wizji tego bardzo istotnego tematu. Dołącz do nas podczas tej wycieczki po Józef Ramlau i odkryj wszystko, co ma do zaoferowania ten fascynujący temat!

Józef Ramlau
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 grudnia 1958
Chojnice

Wojewoda kujawsko-pomorski
Okres

od 26 stycznia 2006
do 24 lipca 2006

Przynależność polityczna

Prawo i Sprawiedliwość

Poprzednik

Romuald Kosieniak

Następca

Zbigniew Hoffmann

Józef Jan Ramlau (ur. 17 grudnia 1958 w Chojnicach) – polski polityk. W 2006 wojewoda kujawsko-pomorski, w latach 2016–2023 wicewojewoda kujawsko-pomorski.

Życiorys

Ukończył historię na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, następnie podyplomowe studium zarządzania finansami i marketingu oraz studium prawno-samorządowe Polskiej Akademii Nauk.

W latach 1996–2002 pełnił funkcję sekretarza miasta Toruń. Był również radnym powiatu toruńskiego od 1998 do 2002. Należał do PSL-PL, następnie do Ruchu Społecznego AWS i krótko do Platformy Obywatelskiej. W 2002 wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości[1]. W wyborach samorządowych w tym samym roku bez powodzenia ubiegał się o mandat radnego sejmiku kujawsko-pomorskiego z listy koalicji POPiS[2].

26 stycznia 2006 odebrał nominację na urząd wojewody kujawsko-pomorskiego, został odwołany w lipcu tego samego roku. W 2007 został dyrektorem biura Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Toruniu.

W wyborach w 2010 z ramienia PiS bez powodzenia ubiegał się o stanowisko burmistrza Brodnicy, uzyskując w wyborach 3. wynik (16,13% głosów)[3]. W wyborach w 2014 bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego sejmiku województwa.

W styczniu 2016 powołany na wicewojewodę kujawsko-pomorskiego[4]. W 2023 z ramienia PiS bezskutecznie ubiegał się o mandat senatora[5]. W grudniu tego samego roku zakończył pełnienie funkcji wicewojewody. W 2024 uzyskał mandat radnego sejmiku VII kadencji[6]. W tym samym roku z ramienia PiS wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 2[7].

Przypisy