W niniejszym artykule podejście Instalator (informatyka) zostanie omówione z innowacyjnej i aktualnej perspektywy, aby zapewnić czytelnikowi pełną i zaktualizowaną wizję tematu. Zostaną przeanalizowane różne aspekty Instalator (informatyka), badając jego pochodzenie, ewolucję w czasie, a także jego dzisiejsze znaczenie. Ponadto zaprezentowane zostaną różne punkty widzenia i opinie ekspertów w tej dziedzinie, w celu zaoferowania kompleksowego i wzbogacającego spojrzenia na Instalator (informatyka). Podobnie zbadane zostaną możliwe przyszłe trendy w odniesieniu do Instalator (informatyka), aby zapewnić perspektywiczną wizję, która pozwoli czytelnikowi zrozumieć znaczenie i wpływ, jaki ten temat ma na obecne społeczeństwo.
Instalator (ang. installer, setup program) – program komputerowy, który służy do instalowania innych programów na komputerze.
Instalator może znajdować się w systemie operacyjnym i instalować różne programy (metoda charakterystyczna dla systemów klasy Unix) lub być dołączony do danego programu i służyć do instalacji tylko jego (metoda charakterystyczna dla systemu Windows).
Instalatory automatyzują proces instalacji i deinstalacji oprogramowania w systemie operacyjnym, oszczędzając użytkownikom konieczności samodzielnego kopiowania plików danego programu do odpowiednich katalogów oraz innych niezbędnych operacji np. konfiguracyjnych.
W systemach klasy Unix (np. GNU/Linux, BSD) najczęściej funkcjonują rozbudowane instalatory pozwalające również na efektywne zarządzanie oprogramowaniem, a także automatyczną jego aktualizację (tj. zastąpienie starszej wersji nowszą) oraz wyszukiwanie żądanych programów według nazwy lub opisu w repozytoriach internetowych i instalowanie ich. Często dbają też o spełnienie wzajemnych zależności programów.