W tym artykule przyjrzymy się fascynującemu światu Inżynieria oprogramowania i jego wpływowi na społeczeństwo. Od niepamiętnych czasów Inżynieria oprogramowania był przedmiotem badań, debat i refleksji, przyciągając uwagę ludzi w każdym wieku, kulturach i kontekstach. Na przestrzeni dziejów Inżynieria oprogramowania odegrał fundamentalną rolę w ewolucji ludzkości, wpływając na kluczowe aspekty naszego codziennego życia. Dzięki głębokiej i wnikliwej analizie odkryjemy tajemnice i zawiłości otaczające Inżynieria oprogramowania, oferując szeroką i wzbogacającą wizję, która pozwoli nam lepiej zrozumieć jego znaczenie i znaczenie we współczesnym świecie. Zanurz się w tej ekscytującej podróży odkrywczej i poszerz swoje horyzonty na temat Inżynieria oprogramowania.
Inżynieria oprogramowania (ang. software engineering, SE) – dyscyplina informatyczna stosująca podejście inżynierskie do tworzenia oprogramowania[1][2]: od analizy i określenia wymagań, przez projektowanie i wdrożenie, aż do ewolucji gotowego oprogramowania.
Termin inżynieria oprogramowania po raz pierwszy został użyty w przełomie lat 1950/60, ale oficjalnie za narodziny tej dyscypliny podaje się lata 1968 i 1969, w których miały miejsce dwie konferencje sponsorowane przez NATO, odpowiednio w Garmisch i Rzymie.
Do największych wyzwań w dziedzinie inżynierii oprogramowania należą:
W inżynierii oprogramowania wyróżnia się od kilku do nawet kilkunastu etapów w procesie jego produkcji, w zależności od potrzeb. Typowym podstawowo istniejącym podziałem jest:
Można wyróżnić szereg metodyk dotyczących procesu produkcji oprogramowania (zarządzania przedsięwzięciem programistycznym), w tym:
Inżynieria oprogramowania rozwinęła szereg języków wspomagających proces tworzenia oprogramowania. Obecnie popularność zyskały języki wspierające programowanie obiektowe – najważniejszym z nich jest UML. Inżynieria oprogramowania wypracowała jednak już wcześniej inne metodyki, takie jak metoda strukturalna Yourdona.